Nauka dla Społeczeństwa

22.09.2023
PL EN
17.06.2021 aktualizacja 17.06.2021

Białystok/ Gotowa nowa siedziba uniwersyteckiej biblioteki

 17.06.2021. Nowy budynek Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku, PAP/Marcin Onufryjuk 17.06.2021. Nowy budynek Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku, PAP/Marcin Onufryjuk

Nowa siedziba biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie znajduje się wypożyczalnia, czytelnia, wewnętrzny dziedziniec i magazyn na 1 mln woluminów, została oddana do użytku - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej. Budowa trwała dwa lata; inwestycja kosztowała ponad 30 mln zł.

Uniwersytet w Białymstoku (UwB) od jakiegoś czasu starał się o budowę nowego gmachu biblioteki, po sprzedaży dotychczasowego budynku związanej z przenosinami części wydziałów na kampus uczelni. Pierwszy przetarg było trzeba unieważnić ze względu na to, że oferty przewyższały kwotę, jaką na ten cel chciała przeznaczyć uczelnia. Udało się dopiero w drugim przetargu, który obejmował nie tylko budowę biblioteki, ale też obserwatorium, o którego powstanie UwB również zabiegał. Cała inwestycja kosztowała blisko 38 mln zł, budowa biblioteki - 30 mln zł. Została dofinansowana ze środków resortu edukacji i nauki

"Biblioteka staje się kolejnym elementem jednego wielkiego kampusu" - mówił w środę konferencji prasowej rektor UwB prof. Robert Ciborowski. Powiedział, że minęło "parę dobrych lat" od sprzedaży dotychczasowego budynku biblioteki (obecnie mieści się tam Książnica Podlaska), który - jak podkreślił - jest nowoczesnym budynkiem, z ogromną przestrzenią woluminów, jednak był słabo dostępny komunikacyjne.

"Tutaj, po pierwsze - jest to już razem z kilkoma wydziałami uniwersytetu, po drugie - zamierzamy również zapraszać tutaj mieszkańców miasta i regionu, aby mogli z tego korzystać" - mówił Ciborowski. Dodał, że biblioteka jest połączona z kilkoma innymi budynkami znajdującymi się na kampusie dostępnych dla wszystkich jak Uniwersyteckie Centrum Kultury, Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze czy planetarium.

Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckie im. Jerzego Giedroycia dr. hab. Piotr Chomik zwrócił uwagę, że nowa siedziba biblioteki to nowoczesny, przestronny budynek. Dodał, że zmieniły się warunki pracy dla pracowników. "Myślimy teraz, by (budynek) stał się dostępny nie tylko dla studentów, pracowników uczelni, ale także dla mieszkańców miasta" - dodał.

Chomik poinformował, że z wypożyczalni będzie można korzystać za kilka dni, natomiast czytelnie będzie dostępna od października. Przypomniał, że zarówno z wypożyczalni, jak i czytelni może korzystać każdy zainteresowany.

Nowa siedziba biblioteki uniwersyteckiej ma ponad 3 tys. metrów kw. powierzchni, będzie można w niej pomieścić 1 mln woluminów. Jak mówił Chomik podczas oprowadzania dziennikarzy po budynku, obecnie w magazynach znajduje się ponad 600 tys. książek i czasopism, a w czytelni 80 tys. woluminów.

Biblioteka została zbudowana na planie pięciokąta, jest dwupiętrowa. Bryła nawiązuje do budynków kampusu. Na parterze znajduje się magazyn o powierzchni ponad 850 m kw. Na tym poziomie są też pokoje pracy dla pracowników. Główną częścią na piętrze jest atrium - zielone miejsce do wspólnego spędzania czasu, stąd jest dostęp do czytelni z antresolą, sali konferencyjnej oraz szkoleniowej. W nowej bibliotece znajdzie się też gabinet urodzonego w Białymstoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego; obecnie trwa przenoszenie eksponatów.

Nowy kampus UwB otwarto w 2015 roku, ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny.

Ciborowski pytany przez PAP o kolejne inwestycje, powiedział, że w najbliższych planach jest przeniesienie kolejnych wydziałów i instytutów. Chodzi m.in. o wydział filologiczny, historii oraz ekonomii. Na terenie kampusu miałyby powstać dwa budynki, budowa ma zostać ze środków własnych uczelni i pochodzących ze źródeł zewnętrznych.

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023