Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2022
PL EN
15.06.2021 aktualizacja 15.06.2021

W październiku 5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE – w plenerze i online

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Od 9 do 15 października potrwa 5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Tym razem odbędzie się on w innej niż dotychczas formule – jeden dzień w przestrzeni miejskiej m.in. nad Rawą, a kolejne dni – online. Do końca czerwca trwa dodatkowy nabór aktywności.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie, które we wszystkich dotychczasowych edycjach łącznie odwiedziło 150 tys. osób. Tegoroczna impreza początkowo miała się odbyć wiosną, jednak została przeniesiona na jesień.

Jak przekazał PAP rzecznik wydarzenia Radosław Aksamit, inauguracja ŚFN odbędzie się 9 października jako uroczysta gala.

Kolejnego dnia – w niedzielę – organizatorzy zapraszają w plener. „Zaaranżujemy przestrzeń rozciągającą się od katowickiego rynku przez ulicę Teatralną i tereny nad Rawą w sąsiedztwie Uniwersytetu Śląskiego aż do ulicy Jerzego Dudy-Gracza. W tej właśnie przestrzeni zaprojektujemy scenę główną, kilka scen pomniejszych, obszary wiedzy i strefy specjalne – a więc wszystko to, do czego przyzwyczaiła się publiczność festiwalu odwiedzająca w minionych latach gmach MCK (Międzynarodowego Centrum Kongresowego – PAP)” – podał Aksamit.

Od 11 do 15 października (czyli od poniedziałku do piątku) festiwal odbywać się będzie w formule online – każdy dzień poświęcony będzie innemu obszarowi wiedzy (przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu). „Dodatkowo codziennie będziemy oferować program związany z obszarem sztuki, program dla nauczycieli i uczniów oraz dla dorosłych” – dodał Aksamit.

Ponadto organizatorzy poinformowali o dodatkowym naborze aktywności, które można będzie zaprezentować festiwalowej publiczności. Mogą to być propozycje wykładów, warsztatów, stanowisk pokazowych, wystaw czy innych form popularyzatorskich. „Szczególnie ucieszą nas różnego rodzaju wydarzenia artystyczne (np. koncerty) oraz aktywności mogące rozszerzyć program strefy miasta, strefy wody oraz strefy zdalnego życia” – podkreślił rzecznik.

Aktywności można zgłaszać do końca czerwca za pomocą specjalnego formularza: rejestracja-sfn.us.edu.pl

„Przyjęta formuła ŚFN to dla nas ogromne wyzwanie, ale dołożymy wszelkich starań, aby w tych wyjątkowych okolicznościach prezentowane treści nie ucierpiały pod względem merytorycznym i wizualnym, a festiwalowa publiczność mogła się cieszyć możliwie jak najpełniejszą wersją wydarzenia” – podsumował Aksamit.

Wydarzenie organizowane jest przez największe uczelnie w regionie, liderem jest Uniwersytet Śląski w Katowicach. Festiwal zwyciężył ostatnią edycję konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Zespół.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022