Nauka dla Społeczeństwa

26.03.2023
PL EN
10.06.2021 aktualizacja 10.06.2021

Nagroda im. Renate Chasman dla doktorantki PW

Źródło: PW Źródło: PW

Unikatowe badania różnic między przepływem cząstek i antycząstek, prowadzone przez Marię Stefaniak, zostały nagrodzone przez Brookhaven Women in Science (BWIS). Obserwacje doktorantki Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej i Subatech-IMT Atlantique stanowią punkt odniesienia dla teoretycznych studiów nad właściwościami materii.

Fizyczka Renate Chasman żyła w latach 1932-1977 i miała ogromny wpływ na rozwój fizyki akceleratorów cząstek. Wyróżnienie jej imienia przyznawane jest badaczkom prowadzącym prace z zakresu nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM). Nagroda ma zachęcać do dalszego rozwoju.

Laureatka zajmuje się analizą właściwości silnie oddziałującej materii oraz jej przemian między plazmą kwarkowo-gluonową (QGP) a stanem gazowym. Jedną z metod umożliwiających odtworzenie tak ekstremalnych warunków są ultrarelatywistyczne zderzenia ciężkich jonów, w wyniku których powstaje nowa materia. Badania takie są realizowane w eksperymencie STAR na akceleratorze RHIC w Brookhaven National Laboratory.

Maria Stefaniak bada zależności między dwoma efektami przepływów kolektywnych: eliptycznym v2 i trójkątnym v3. Są to obserwacje charakteryzujące kształt i dynamikę rozszerzającej się nowo powstałej materii. Doktorantka zaobserwowała rosnące różnice między v3 protonów i antyprotonów wraz ze spadkiem energii zderzenia. Wykonała wiele testów, żeby zweryfikować proponowane scenariusze teoretyczne wyjaśniające istnienie różnic między przepływem cząstek i antycząstek - czytamy na stronie internetowej Politechniki Warszawskiej.

Maria Stefaniak angażuje się w liczne projekty naukowe we współpracy z instytucjami na całym świecie. Ukończyła studia inżynierskie i magisterskie na Wydziale Fizyki PW. Studia doktoranckie realizuje w ramach programu podwójnego dyplomowania BGF Cotutelle na Politechnice Warszawskiej i Subatech-IMT Atlantique we Francji. Jej opiekunką naukową jest prof. Hanna Zbroszczyk z Wydziału Fizyki PW.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023