Nauka dla Społeczeństwa

05.07.2022
PL EN
29.05.2021 aktualizacja 29.05.2021

Łódź/ Prof. Jan Awrejcewicz z Politechniki Łódzkiej po raz siódmy doktorem h.c.

Prof. Jan Awrejcewicz. Fot. materiały prasowe Prof. Jan Awrejcewicz. Fot. materiały prasowe

Prof. Jan Awrejcewicz z Politechniki Łódzkiej został po raz siódmy uhonorowany najwyższą godnością akademicką. Tytuł doktora honoris causa uczonemu, który kieruje Katedrą Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki, nadał w piątek rumuński Politechniczny Uniwersytet w Timişoarze (PUT).

O uhonorowaniu prof. Awrejcewicza poinformowała w piątek rzeczniczka Politechniki Łódzkiej Ewa Chojnacka. Jak podała uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa odbyła się online.

Podczas laudacji promotor doktoratu prof. Nicolae Herișanu mówił o imponującym dorobku naukowym i publikacyjnym prof. Jana Awrejcewicza, jego udziale w prestiżowych gremiach i licznych nagrodach.

"Prof. Awrejcewicz ułatwiał kontakty naszym naukowcom z renomowanymi uczelniami w Polsce, wspierając wyjazdy na staże i pobyty naukowo-dydaktyczne. Brał udział w wielu konferencjach naukowych organizowanych w naszej uczelni, występując jako keynote speaker. Profesor jest także wybitnym członkiem Komitetu Naukowego i aktywnym recenzentem publikacji prezentowanych na cyklicznej konferencji dotyczącej konstrukcji mechanicznych organizowanych przez Politechniczny Uniwersytet w Timişoarze i wydawanych przez Springer Verlag" - zaznaczył promotor.

Z kolei rektor PUT prof. Florin Dragan podkreślił, że jego uczelnia ma pełne przekonanie, iż honoruje badacza o ponadprzeciętnych osiągnięciach naukowych, dydaktycznych, menedżerskich i zawodowych. Wyraził też przekonanie, że nadanie tytułu jest początkiem nowego rozdziału przyszłej współpracy z laureatem.

Założony w 1920 r. Politehnica Uniwersytet Timisoara jest jedną z największych uczelni technicznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Kształci ponad 12 tys. studentów na 10 wydziałach.

Członek korespondent PAN, profesor Jan Awrejcewicz, jest także doktorem honoris causa Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Świętokrzyskiej oraz Politechniki Charkowskiej.

Kieruje Katedrą Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Jego artykuły i badania obejmują różne obszary nauki związane z mechaniką, matematyką stosowaną, biomechaniką, automatyką i fizyką.

Jest członkiem nowo wybranej Rady Doskonałości Naukowej. Uhonorowany był wieloma krajowymi i międzynarodowymi nagrodami, w tym Nagrodą Alexandra von Humboldta (dwukrotnie).

"Prof. Awrejcewicz należy do grupy najbardziej aktywnych naukowców, ma na koncie wiele znaczących publikacji, szeroko cytowanych na świecie. Miałem przyjemność na ostatnim posiedzeniu Senatu PŁ przyznać Profesorowi specjalną nagrodę za największą liczbę cytowań" - zaznaczył rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022