Uczelnie i instytucje

Kraków/ AGH przedstawiła koncepcję powołania Sieci Uczelni Kosmicznych

Fot. ESA/NASA
Fot. ESA/NASA

Wymiana doświadczeń w zakresie edukacji i badań w obszarze technologii kosmicznych, stworzenie platformy dyskusyjnej i ułatwienie współpracy między grupami badawczymi – to cele przyświecające koncepcji Sieci Uczelni Kosmicznych, którą przedstawiono w czwartek w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W spotkaniu online, inicjującym działanie sieci, wzięli udział m.in. rektor AGH prof. Jerzy Lis, inicjator Sieci Uczelni Kosmicznych, wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek i prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna.

"Sieć Uczelni Kosmicznych ma na celu przede wszystkim rozwijanie polskiej nauki w obszarze badań kosmicznych, kształcenie w obszarze inżynierii kosmicznej czy realizację wspólnych badań oraz ich komercjalizację. Przyczynkiem do powstania Sieci Uczelni Kosmicznych są dotychczasowe działania AGH w kierunku kształcenia i badań w obszarze inżynierii kosmicznej, a także prestiżowy projekt Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego UNIVERSEH, który AGH tworzy wspólnie z czterema innymi uniwersytetami europejskimi" – podkreślił cytowany w komunikacie AGH prof. Jerzy Lis. W jego ocenie obserwowany w Polsce, Europie i na całym świecie dynamiczny rozwój sektora kosmicznego stawia przed polskimi uczelniami wiele wyzwań.

"Nowe zakłady pracy, specjalistyczne firmy, laboratoria poszukują wysoko wykwalifikowanych pracowników z branży kosmicznego. Dla polskich uczelni to szansa aby dołączyć do tego sektora i zasilić go dobrze wykształconymi specjalistami. Jako pojedyncze uczelnie mamy spory potencjały do zaoferowania, m.in. unikatowe kierunki, nowocześnie wyposażone laboratoria czy wspólnie z innymi uczelniami realizowane badania. Dopiero jednak jako Sieć Uczelni Kosmicznych mamy szansę zaistnieć w świadomości światowych liderów" – zaznaczył.

Rektor dodał, że wspólnym celem jest dzielenie się AGH swoim doświadczeniem z innymi uczelniami z Polski.

"Wspólne kształcenie inżynierów specjalności kosmicznych, wspólne badania z obszaru nauk o kosmosie czy wreszcie wspólna realizacja grantów i badań to nasz główny cel. Jako sieć uczelni zrzeszonych wokół zagadnienia kosmosu będziemy w stanie z pewności zwiększyć nasz wkład w tę coraz szybciej rozwijającą się branżę" – zaznaczył.

Z kolei wiceszef resortu edukacji i nauki Wojciech Murdzek zwrócił uwagę na to, że wyzwaniem w realizacji projektów kosmicznych jest ich sprawne zarządzanie. "Mam nadzieje, że Sieć Uczelni Kosmicznych będzie czuwać nad projektami z tego obszaru, ale także inicjować nowe przedsięwzięcia z sektora kosmicznego. Ministerstwo będzie z dużym przekonaniem wspierać inicjatywę oraz włączać się aktywnie w jej działania" – zapewnił.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna powiedział, że kierowana przez niego organizacja służy kontaktami z przemysłem. "Mamy świadomość, że nic nie pomaga w inspiracji studentów bardziej niż możliwość zaangażowania się w praktyczne zastosowaniach nauki" – dodał.

W komunikacie AGH napisano, że do grona partnerów tworzących Sieci Uczelni Kosmicznych będą dołączać kolejne uczelnie zrzeszone m.in. w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) czy Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP), które prowadzą kształcenie i badania w obszarze technologii kosmicznych.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.05.2024. Na zdjęciu dr Sławosz Uznański. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Polski astronauta przed wylotem na ISS nauczy się w laboratorium, jak przeprowadzić eksperymenty

  • 11.05.2024. PAP/Michał Zieliński

    Prof. Stanisławska: Badania kosmicznej pogody będą coraz bardziej potrzebne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera