Współpracę przy tworzeniu, a następnie wdrażaniu i komercjalizacji zielonych technologii przewiduje podpisana w czwartek umowa między NFOŚiGW i NCBR. Umowa zakłada m.in. współfinansowanie badań naukowych, prac rozwojowych i wdrożeniowych.
Współpraca przewiduje szereg działań służących rozwojowi polskich technologii środowiskowych przez finansowanie prac badawczo-rozwojowych oraz komercjalizację gotowych rozwiązań.
Dzięki podpisanej umowie między NCBR a NFOŚiGW możliwe będzie podejmowanie wspólnych działań instytucji w celu wdrożenia idei tzw. Organizacji Innowacji. Są to strukturalne i organizacyjne rozwiązania wspierające polskich naukowców oraz przedsiębiorców w procesie badań i wdrożeń innowacyjnych przedsięwzięć w obszarach największych wyzwań gospodarczych - podkreśliły obie instytucje.
W ramach umowy idee będą weryfikowane i prezentowane przez NCBR, a następnie wdrażane i komercjalizowane w programach NFOŚiGW. Jak podano, celem porozumienia są wspólne działania służące podnoszeniu efektywności gospodarowania zasobami, rozwojowi technologii proekologicznych i środowiskowych oraz transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i neutralnej klimatycznie.
Jak ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, współpraca taka wpisuje się w realizację najważniejszych celów, określonych w Polityce Energetycznej Polski. „Jestem pewien, że wspólne inicjatywy w zakresie wspierania zielonych technologii przyczynią się do transformacji naszego kraju w kierunku gospodarki niskoemisyjnej” - powiedział Kurtyka przy okazji podpisania umowy.
Z kolei minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że „dla przyszłości i konkurencyjność polskiej gospodarki konieczne jest wspieranie inteligentnej współpracy między państwowymi instytucjami”.
Jak tłumaczył prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski, aby spełnić ambitne cele klimatyczne, zapewnić powszechny dostęp do czystego powietrza i czystej wody, musimy wprowadzać technologie zwane zielonymi. „NCBR posiada unikalną w Polsce metodykę pozyskiwania technologii, rozwijania ich i doprowadzania do stanu, kiery mogą zaistnieć na rynku. NFOŚ ma narzędzia, aby te technologie wdrażać. Dzięki tej umowie będziemy w stanie stawiać ambitne cele technologiom, które rozwijamy, jak i skalować ich obecność na rynku” - tłumaczył Chorowski.
Dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki podkreślał, że NFOŚiGW daje szansę na powielanie instalacji i rozwiązań powstających dzięki Centrum.
„Zawsze chcieliśmy mieć możliwość zwiększenia skali wyników badań, od początku chcieliśmy nie kończyć na budowie demonstratorów, ale żeby mogły być budowane i powielane. Dopiero wtedy wspieranie badań ma sens” - zaznaczył Kamieniecki.
Współpraca przewiduje, że NCBR dokona identyfikacji, w wyniku dialogu z rynkiem i ekspertami oraz w oparciu o własne analizy, konkretnych zielonych technologii. Następnie dzięki uzyskanym informacjom stworzy dla nich specyfikację techniczną danej technologii, która obejmie minimalne wymagania oraz oczekiwane innowacje. Następnie przeprowadzi weryfikację wyników prac uczestników inicjatywy. Zebrane informacje – dotyczące wypracowanego standardu oraz konkretnych rozwiązań – będą stanowić wkład merytoryczny do tworzonych przez NFOŚiGW programów priorytetowych.
Dzięki umowie NFOŚiGW będzie miał wpływ na podejmowane przez NCBR działania i będzie mógł tworzyć kolejne instrumenty wsparcia nakierowane na konkretne zielone rozwiązania. Umożliwi to zwiększanie zasięgu rynkowego technologii powstałych z inicjatywy NCBR lub technologii z podobnego obszaru, jak również pomoże zapewnić finansowanie wdrożenia takich technologii potencjalnym odbiorcom.(PAP)
wkr/ amac/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.