Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2023
PL EN
21.03.2021 aktualizacja 21.03.2021

Rzekotka - przyczyną straty ptasiego lęgu?

Rzekotka w rezerwacie Stawy Milickie. Fot. Giulia Casasole, mat.prasowe Rzekotka w rezerwacie Stawy Milickie. Fot. Giulia Casasole, mat.prasowe

Wiele lęgów ptaków nie kończy się sukcesem - są niszczone przez drapieżniki, padają ofiarą kukułek, bądź jaja są niezalężone. W strefie tropikalnej zdarza się, że zawartość gniazd zjadają duże gatunki płazów. Wiele wskazuje na to, że lęg ptasi może być unicestwiony nawet przez małego płaza - sugerują badaczki z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rzekotka drzewna (Hyla arborea) to jeden z najmniejszych europejskich gatunków płazów - dorastający do 5 cm, przypominający małą żabkę, choć należy do rodziny rzekotek. Ten śliczny płaz, o soczystozielonym kolorze - a czasem innym, bo rzekotki potrafią zmieniać barwę skóry - wygląda bardzo niewinnie. Tymczasem może doprowadzić do straty ptasiego lęgu – zauważają badaczki z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr. hab. Lucyna Hałupka i Aleksandra Czylok, studentka Wydziału Nauk Biologicznych. To pierwsza tego typu obserwacja na świecie - podkreślono w informacji prasowej, przesłanej PAP.

Rzekotka w gnieździe trzcinniczka obserwowana na Stawach Milickim w czerwcu 2018. Fot. Marta Walęcka
Rzekotka w gnieździe trzcinniczka obserwowana na Stawach Milickim w czerwcu 2018. Fot. Marta Walęcka

 

Rzekotkę drzewną zaobserwowano w gnieździe trzcinniczka (niewielkiego ptaka zamieszkującego trzcinowiska) w czerwcu 2018 r., podczas ćwiczeń terenowych z ekologii i ochrony ptaków zaobserwowano. W tym samym gnieździe znajdowały się też trzy jaja, które powinny być wysiadywane. Rzekotka to jednak uniemożliwiała. Uczestnicy ćwiczeń kontrolowali gniazdo kilka razy i stwierdzili, że rzekotka spędziła w gnieździe niemal cały dzień. Mimo tego, że gniazdo było wysiadywane w kolejnych dniach (potwierdziły to pomiary temperatury w gnieździe), z jaj nie wykluły się pisklęta, samo zaś gniazdo zostało ostatecznie porzucone.

Jaja nie zawierały widocznych zarodków - co oznacza, że zamarły one na bardzo wczesnym etapie inkubacji. Choć teoretycznie mogły zostać niezapłodnione, najprawdopodobniej przyczyną strat była rzekotka, która przez wiele godzin uniemożliwiła ptasiom rodzicom wysiadywanie jaj. Utrzymywanie ich w odpowiedniej temperaturze jest kluczowe dla właściwego rozwoju zarodka.

Szczegóły tej obserwacji zostały opisane w międzynarodowym czasopiśmie ornitologicznym „Ornithological Science".

Nauka w Polsce - PAP

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023