Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
16.03.2021 aktualizacja 16.03.2021

W piątek pogrzeb Marka Peryta, popularyzatora techniki i najnowszych technologii

W piątek 19 marca w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe Marka Peryta, popularyzatora techniki i najnowszych technologii, jednego z pionierów informatyzacji w Polsce po okresie transformacji ustrojowej. Marek Peryt zmarł 23 lutego 2021 r. w wyniku COVID-19, w wieku 70 lat - poinformowała córka zmarłego, Maria Peryt.

Zajmował się działalnością naukowo-badawczą oraz popularyzatorską. W latach 90. tworzył i prowadził popularny program telewizyjny, emitowany w TVP 1 pt. „Komputerowa Szkoła Marka Peryta”, był w tym czasie także redaktorem naczelnym magazynu „Bit Życie”. W latach 1975-1988 był Kierownikiem Pracowni Zautomatyzowanych Pomiarów z Fizyki Jądrowej oraz wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Przez niemal 30 lat prowadził Akademię Marka Peryta, wprowadzając do Polski nowoczesne technologie i wiedzę z zakresu informatyki i narzędzi komputerowych oraz internetu.

W ostatnich latach Marek Peryt powrócił do pracy naukowo-badawczej, dołączając do Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej, jako Naczelnik Sektora Wsparcia Inżynieryjnego flagowego eksperymentu Instytutu - NICA/MPD. Zakażenie COVID-19 otragicznym w skutkach przebiegu położyło kres jego dalszym planom i badaniom, jednak pozostawił po sobie zespół złożony w dużej mierze z młodych naukowców, w których siłę, wiedzę i energię bardzo wierzył - czytamy w przesłanym PAP wspomnieniu.

„W warunkach panującej epidemii zagrażającej zdrowiu i życiu, Marek nie wahał się podjąć pracy w Laboratorium Fizyki Wysokich Energii Zjednoczonego Instytutu, gdzie razem ze swoim zespołem budował elementy najnowocześniejszego układu pomiarowego do badań podstawowych w fizyce jądrowej wysokich energii, współpracującego z budowanym w ZIBJ zderzaczem ciężkich jonów NICA - flagowym w skali światowej projektem badawczym. Marek był nie tylko wysoko cenionym zarówno w Polsce jak i w ZIBJ specjalistą w zakresie infrastruktury elektro-energetycznej oraz kriogeniki, ale też przyjacielem, organizatorem i inspiratorem dla licznego zespołu młodych studentów i inżynierów z Politechniki Warszawskiej, zarażając ich swoim entuzjazmem, energią i pomysłowością w projektowaniu i konstruowaniu elektroniki sterującej niezwykle złożoną aparaturą naukową” - wspomina prof. Michael Waligórski z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

„Odejście aktywnego inspiratora współpracy międzynarodowej w dziedzinie fizyki na poziomie akademickim jest wielką stratą dla środowiska naukowego - trudno będzie Go zastąpić” - mówi Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w MEiN.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 marca br. Msza Św. odbędzie się o godz. 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, po niej nastąpi pogrzeb na Cmentarzu Bródnowskim. (PAP)

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023