W piątek pogrzeb Marka Peryta, popularyzatora techniki i najnowszych technologii

W piątek 19 marca w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe Marka Peryta, popularyzatora techniki i najnowszych technologii, jednego z pionierów informatyzacji w Polsce po okresie transformacji ustrojowej. Marek Peryt zmarł 23 lutego 2021 r. w wyniku COVID-19, w wieku 70 lat - poinformowała córka zmarłego, Maria Peryt.

Zajmował się działalnością naukowo-badawczą oraz popularyzatorską. W latach 90. tworzył i prowadził popularny program telewizyjny, emitowany w TVP 1 pt. „Komputerowa Szkoła Marka Peryta”, był w tym czasie także redaktorem naczelnym magazynu „Bit Życie”. W latach 1975-1988 był Kierownikiem Pracowni Zautomatyzowanych Pomiarów z Fizyki Jądrowej oraz wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Przez niemal 30 lat prowadził Akademię Marka Peryta, wprowadzając do Polski nowoczesne technologie i wiedzę z zakresu informatyki i narzędzi komputerowych oraz internetu.

W ostatnich latach Marek Peryt powrócił do pracy naukowo-badawczej, dołączając do Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej, jako Naczelnik Sektora Wsparcia Inżynieryjnego flagowego eksperymentu Instytutu - NICA/MPD. Zakażenie COVID-19 otragicznym w skutkach przebiegu położyło kres jego dalszym planom i badaniom, jednak pozostawił po sobie zespół złożony w dużej mierze z młodych naukowców, w których siłę, wiedzę i energię bardzo wierzył - czytamy w przesłanym PAP wspomnieniu.

„W warunkach panującej epidemii zagrażającej zdrowiu i życiu, Marek nie wahał się podjąć pracy w Laboratorium Fizyki Wysokich Energii Zjednoczonego Instytutu, gdzie razem ze swoim zespołem budował elementy najnowocześniejszego układu pomiarowego do badań podstawowych w fizyce jądrowej wysokich energii, współpracującego z budowanym w ZIBJ zderzaczem ciężkich jonów NICA - flagowym w skali światowej projektem badawczym. Marek był nie tylko wysoko cenionym zarówno w Polsce jak i w ZIBJ specjalistą w zakresie infrastruktury elektro-energetycznej oraz kriogeniki, ale też przyjacielem, organizatorem i inspiratorem dla licznego zespołu młodych studentów i inżynierów z Politechniki Warszawskiej, zarażając ich swoim entuzjazmem, energią i pomysłowością w projektowaniu i konstruowaniu elektroniki sterującej niezwykle złożoną aparaturą naukową” - wspomina prof. Michael Waligórski z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

„Odejście aktywnego inspiratora współpracy międzynarodowej w dziedzinie fizyki na poziomie akademickim jest wielką stratą dla środowiska naukowego - trudno będzie Go zastąpić” - mówi Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w MEiN.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 marca br. Msza Św. odbędzie się o godz. 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, po niej nastąpi pogrzeb na Cmentarzu Bródnowskim. (PAP)

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

  • Przemyśl, 28.10.2023. PAP/Darek Delmanowicz

    Zmarł geograf prof. Grzegorz Węcławowicz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera