Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.01.2022
PL EN
17.03.2021 aktualizacja 17.03.2021

List Intencyjny dotyczący upowszechniania humanizmu w medycynie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

List intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej upowszechniania idei humanizmu w medycynie podpisali minister zdrowia, prezes Agencji Badań Medycznych oraz rektor Uniwersytetu Warszawskiego - poinformowała we wtorek ABM.

W ramach deklaracji przeprowadzone będzie m.in. badanie na temat oceny humanizacji medycyny.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez ABM, u podstaw podpisania listu intencyjnego leży potrzeba podjęcia interdyscyplinarnej współpracy mającej na celu propagowanie idei humanizmu w naukach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu realizacji świadczeń opieki zdrowotnej, respektowania praw pacjenta i prowadzenia badań klinicznych, których głównym celem jest podnoszenie jakości i wydłużanie życia pacjenta.

Jak wynika z informacji ABM, w ramach przyjętej deklaracji, agencja na zlecenie ministra zdrowia przeprowadzi m.in. badanie naukowe, mające na celu dokonanie oceny stopnia humanizacji medycyny w zakresie wykonywanych zawodów medycznych, zespołach terapeutycznych, ze szczególnym uwzględnieniem relacji pacjent-lekarz, jak również oceny wpływu stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii związanym z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 na te relacje. Szczególna uwaga skierowana ma być także na uczestników badań klinicznych. Badania będą dofinansowane przez resort zdrowia.

"Humanizacja medycyny to wielkie wyzwanie XXI wieku, z którym powinniśmy się odważnie zmierzyć. Ta inicjatywa ma za zadanie przede wszystkim postawić pacjenta w centrum zainteresowania systemu ochrony zdrowia oraz samego procesu leczenia. Sam, nie będąc lekarzem, ale jako pacjent widziałem jak wygląda leczenie, gdy personel medyczny nie jest skoncentrowany na pacjencie, a wykonywane są procedury" – podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski cytowany w komunikacie ABM.

W celu upowszechnienia efektów zleconego przez ministra zdrowia badania, planowana jest organizacja konferencji nt. humanizacji medycyny XXI wieku ze szczególnym uwzględnieniem aspektów etycznych podnoszenia jakości i wydłużania życia pacjenta w procesie terapeutycznym prowadzonym z wykorzystaniem dorobku innowacyjności i badań klinicznych - wynika z informacji nadesłanych przez agencję.

"Nowe technologie, czy nowoczesne leki to nieodzowne elementy postępu w naukach medycznych. Nie wolno nam jednak zapomnieć, że w centrum wszystkich naszych działań leczniczych znajduje się pacjent. Ten pacjent właśnie i jego dobro muszą być wartością nadrzędną dla wszystkich osób biorących udział w procesie terapii" – komentuje prezes ABM Radosław Sierpiński cytowany w komunikacie.

Z kolei minister Niedzielski dodaje, że można pozwolić na to, żeby pacjent przestał być podmiotem leczenia, "a jedynie kolejnym numerem, kodem czy procesem".

"Szczególnie w dobie pandemii powinniśmy pamiętać o człowieczeństwie, współczuciu przy jednoczesnym zachowaniu profesjonalizmu. To nie jest proste, ale powinniśmy o tym pamiętać z jednej strony będąc uczestnikami systemu ochrony zdrowia, a z drugiej mogąc w każdej chwili stać się pacjentem" – dodaje szef resortu zdrowia.

Jak przypomniano w komunikacie ABM, idea humanizacji medycyny została zapoczątkowana przez Polską Akademię Medycyny i Światową Akademię Medycyny im. Alberta Schweitzera założoną i kierowaną przez prof. Kazimierza Imielińskiego. Obecnie idea kontynuowana jest przez prof. Zbigniewa Izdebskiego.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022