Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
17.03.2021 aktualizacja 17.03.2021

Chorobę Parkinsona można będzie rozpoznać, badając skórę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Badanie związków znajdujących się na powierzchni skóry pacjenta może ujawnić wczesne stadium choroby Parkinsona – informują naukowcy w “Nature Communications”.

Choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną, spowodowaną zanikiem wytwarzających dopaminę komórek nerwowych w mózgu. Szacuje się, że do 2040 roku na świecie będzie 12 mln chorych – dwa razy więcej, niż dziś. Choroba rozwija się stopniowo rozwoju i może upłynąć wiele miesięcy, a nawet lat, zanim objawy staną się na tyle oczywiste, aby rozpoznał je lekarz rodzinny.

Naukowcy z University of Manchester opracowali technikę, która mogłaby umożliwić identyfikację osób z chorobą Parkinsona dzięki analizie związków znajdujących się w łoju - oleistej substancji pokrywającej i chroniącej skórę. Osoby z chorobą Parkinsona mogą wytwarzać więcej łoju niż normalnie – to stan znany jako łojotok.

Odkrycie daje nadzieję, że można będzie opracować pionierski nowy test do diagnozowania choroby zwyrodnieniowej za pomocą łatwego do wykonania i bezbolesnego wymazu ze skóry.

Impulsem do badań nad związkiem łoju z chorobą Parkinsona były obserwacje Joy Milne, u której męża zdiagnozowano chorobę Parkinsona w wieku 45 lat. Wiele lat wcześniej Joy zauważyła, że zapach wydzielany przez jej męża zmienił się. Dr Tilo Kunath z University of Edinburgh wykazał, że Joy ma niezwykłą zdolność rozróżniania charakterystycznego zapachu choroby Parkinsona u dotkniętych nią osób za pomocą zmysłu węchu, zanim jeszcze pojawią się objawy.

Zespół kierowany przez prof. Perditę Barran z University of Manchester i profesora Monty’ego Silverdale z Salford Royal Foundation Trust zwerbował 500 osób z chorobą Parkinsona i bez. Próbki łoju do analizy pobrano z górnej części pleców. Używając różnych metod spektrometrii masowej zidentyfikowano 10 zawartych łoju związków chemicznych, których poziom u osób z chorobą Parkinsona jest podwyższony lub obniżony, co pozwala na postawienie rozpoznania z 85-proc. dokładnością.

Zdaniem badaczy możliwe będzie opracowanie testu, który pozwoli precyzyjnie, szybko i tanio zdiagnozować chorobę Parkinsona. Wymaz ze skóry może stanowić niezwykle ważne nowe narzędzie w badaniach klinicznych, pomagając naukowcom mierzyć, czy nowe, eksperymentalne metody leczenia są w stanie spowolnić, zatrzymać lub cofnąć postęp choroby. (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022