Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
19.02.2021 aktualizacja 19.02.2021

Czarnek do naukowców: bez was Polska nie byłaby w tym miejscu, w którym jest

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas wystąpienia z okazji Dnia Nauki Polskiej w siedzibie ministerstwa przy ul. Hożej w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell 19.02.2021 Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas wystąpienia z okazji Dnia Nauki Polskiej w siedzibie ministerstwa przy ul. Hożej w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell 19.02.2021

Chcę wam podziękować za wielki wkład w rozwój państwa polskiego, bez was Polska nie byłaby w tym miejscu, w którym dzisiaj jest – tymi słowami minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił się do naukowców i nauczycieli akademickich podczas uroczystości z okazji Dnia Nauki Polskiej.

Szef MEiN wziął udział w piątek w uroczystym ogłoszeniu nazwisk laureatów nagród Ministra Edukacji i Nauki dla najwybitniejszych w swoich dziedzinach nauczycieli akademickich i naukowców. Nagrody przyznawane są w 5 kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej lub organizacyjnej oraz za całokształt dorobku.

Minister edukacji i nauki wskazał, że obchodzony w piątek Dzień Nauki Polskiej jest szczególny dla wszystkich naukowców i pracowników szkolnictwa wyższego w Polsce. Przypomniał, że to dzień urodzin Mikołaja Kopernika, najbardziej znanego polskiego naukowca.

"Przygotowujemy się już do tego, by za dwa lata obchodzić 550. rocznicę jego urodzin. Z tego powodu przygotowujemy bardzo ważny program wsparcia polskiej nauki" – powiedział.

"To jest też piękny dzień i znakomita okazja, żeby podkreślić wagę tego, co państwo robicie, nie tylko laureaci (...), ale wszyscy naukowcy" – dodał Czarnek.

Złożył im życzenia wszelkiej pomyślności i powodzenia, samych sukcesów w pracach badawczych i dydaktycznych.

"Chcę wam podziękować w wielki wkład w rozwój państwa polskiego, bez was Polska nie byłaby w tym miejscu, w którym dzisiaj jest. Wszystkiego najlepszego szanowni państwo. Życzę, ażeby nauka polska wzmacniała się każdego dna" – mówił minister.

W tym roku szef MEiN przyznał 74 nagrody, w tym 57 indywidualnych i 17 zespołowych.

Nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej otrzymało łącznie 6 osób. Nagroda w tej kategorii jest przyznawana m.in. za rozszerzanie współpracy międzynarodowej, rozwijanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym czy efektywne zarządzanie podmiotem tworzącym system szkolnictwa wyższego i nauki.

Nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej łącznie otrzymało 71 osób (przyznanych 31 nagród indywidualnych i zespołowych). Nagrody w tej kategorii są przyznawane m.in. za: prowadzenie badań naukowych, w wyniku których została zdobyta nowa wiedza nienastawiona na bezpośrednie zastosowanie komercyjne bądź nowa wiedza i umiejętności nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług, lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń; prowadzenie prac rozwojowych, w wyniku których nabyto, połączono, ukształtowano lub wykorzystano dostępną aktualnie wiedzę lub posiadane umiejętności; prowadzenie twórczości artystycznej, w wyniku której powstało dzieło artystyczne materialne lub niematerialne, w tym artystyczne wykonanie, stanowiące znaczący wkład w rozwój kultury; kierowanie zespołami badawczymi.

W kategorii nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej przyznano 9 nagród indywidualnych i zespołowych za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej (65 osób). W tej kategorii działalności dydaktycznej oceniana jest aktywność w zakresie kształcenia i wychowywania studentów oraz kształcenia doktorantów i promowania kadr dydaktycznych. Wyróżnieni prowadzą kształcenie specjalistyczne służące rozwojowi gospodarczemu i społecznemu regionu lub kraju, a także są autorami lub współautorami wybitnych i innowacyjnych podręczników akademickich.

W kategorii nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej przyznano 10 nagród indywidualnych i zespołowych. Łącznie wyróżnienie otrzymało 26 osób. Za znaczące osiągnięcia wdrożeniowe uznaje się: praktyczne wykorzystanie wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, w szczególności w działalności przemysłowej, naukowej lub handlowej; komercjalizację wyników działalności naukowej oraz know-how związanego z tymi wynikami; wdrożenie oryginalnego osiągnięcia projektowego, technologicznego lub artystycznego.

W kategorii nagrody za całokształt dorobku naukowego przyznano 18 nagród indywidualnych. To kategoria, w której wyróżnienia odbierają wybitne osobowości polskiej nauki i szkolnictwa wyższego za swoją wieloletnią działalność naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną.

Jak zaznacza MEiN, laureaci to osoby, które w trakcie swoich karier zawodowych pełnią wiele ważnych ról oraz poświęcają się różnym aspektom działalności naukowej, a także akademickiej – od opieki naukowej i dydaktycznej roztaczanej nad młodą kadrą naukową, przez prowadzenie badań, odkrywanie nowych technologii, tworzenie teorii i dzieł naukowych, po zarządzanie podmiotami i organizację ich działalności, nawiązywanie i rozszerzanie współpracy międzynarodowej oraz upowszechnianie wiedzy.

Dzień Nauki Polskiej – to święto ustanowione, jako wyraz najwyższego uznania dla dokonań naukowców. W tym roku obchodzone jest po raz drugi. Jako datę wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego zasług na polu astronomii. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022