Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
19.02.2021 aktualizacja 19.02.2021

Czarnek: pandemia COVID-19 uwydatniła znaczenie nauki w naszym życiu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pandemia COVID-19 uwydatniła znaczenie nauki w naszym życiu i pokazała, jak bardzo jesteśmy od niej zależni - napisał szef MEiN Przemysław Czarnek w liście z okazji Dnia Nauki Polskiej. Wskazał, że to naukowcy i ich odkrycia pełnią obecnie kluczową rolę w walce z wirusem.

"Z okazji obchodzonego dziś Dnia Nauki Polskiej przekazuję Państwu wyrazy najwyższego uznania. Dziękuję za dotychczasowe osiągnięcia badawcze, zaangażowanie w pracę dydaktyczną i organizacyjną, za pasję oraz za odwagę w podejmowaniu nowych inicjatyw" - napisał minister edukacji i nauki w specjalnym liście do przedstawicieli świata nauki i szkolnictwa wyższego.

Wskazał, że miniony rok obfitował w trudne momenty i postawił przed nami niecodzienne wyzwania, którym musieliśmy sprostać. "Wszyscy znaleźliśmy się w niespotykanej dotąd sytuacji, która wymagała od nas zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń, sposobu życia, organizacji pracy i myślenia o przyszłości. Ten rok, jak żaden inny, dobitnie przypomniał nam też, jak wiele zawdzięczamy nauce i w jak dużym stopniu jesteśmy od niej zależni" - zauważył Czarnek.

"W tych trudnych, pandemicznych czasach z wielką nadzieją śledzimy doniesienia o kolejnych sukcesach naukowców w walce z koronawirusem. Oczy całego świata są skierowane w stronę laboratoriów, w których trwają badania nad odkryciem skutecznego leku na COVID-19. Zdajemy sobie sprawę, że nauka jest w stanie uchronić nas przed negatywnymi skutkami pandemii, jedynie ona oferuje nam skuteczną broń przeciw wirusowi" - czytamy w liście.

"Dlatego też z dumą patrzę na kolejne sukcesy polskich badaczy, którzy w tak trudnym dla całego świata czasie konsekwentnie realizują swoją odpowiedzialną misję, spełniając pokładane w nich nadzieje. Serdecznie Państwu za to dziękuję" - napisał minister.

Przypomniał, że Dzień Nauki Polskiej, przypadający w dniu urodzin Mikołaja Kopernika, to święto upamiętniające sukcesy polskiej nauki.

"To także, a może przede wszystkim, Państwa święto ‒ święto znakomitego grona osób twórczych i wykazujących się nieprzeciętnymi zdolnościami, autorów pionierskich teorii i dzieł naukowych, wybitnych w swoich dyscyplinach badaczy i odkrywców. Święto osób, które wyznaczają nowe kierunki rozwoju, inspirują i dają nadzieję" - wskazał szef MEiN.

Życzył wielu sukcesów, nowych inspiracji i nieustającej wiary w moc nauki. "To dzięki Państwa pracy – często niezwykle żmudnej i drobiazgowej – nasz świat zmienia się na lepsze" - dodał. 

PAP - Nauka w Polsce, Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022