Blisko dziewięć milionów złotych będzie kosztowało wyposażenie centrum badawczo-rozwojowego w Centrum Projektowym Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich Politechniki Opolskiej - poinformowała Anna Kułynycz z biura prasowego uczelni.
Opolski oddział Instytutu Fraunhofera powstał w 2018 roku jako pierwszy w Polsce. Ma się specjalizować w opracowywaniu wyjątkowo lekkich i wytrzymałych materiałów używanych w motoryzacji, przemyśle lotniczym i inżynierii lądowej. Wśród celów badawczych oddziału jest także elektomobilność i zagadnienia związane z przetówrstwem węgla.
Jak informuje uczelnia, w powstającym centrum badawczo-rozwojowym będą funkcjonowały trzy laboratoria przeznaczone m.in. do prowadzenia badań zmęczeniowych materiałów, ich oceny i struktur. Na liście zakupowej znalazł się skaningowy mikroskop elektronowy, nanotwardościomierz, komora klimatyczna, komora solna i starzeniowa oraz stanowisko do wieloosiowych badań zmęczeniowych.
Według władz uczelni, po zakończeniu projektu, urządzenia centrum badawczo-rozwojowego będą mogły być wykorzystane także przez firmy, które będą mogły zamówić wysokospecjalistyczne badania na zasadach komercyjnych, z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia specjalistów Politechniki Opolskiej.(PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ mark/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.