UE wraz z WHO uruchomiła program pomocy w szczepieniach w krajach Partnerstwa Wschodniego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

UE we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) uruchomiła w czwartek program o wartości ponad 40 mln euro, aby zapewnić pomoc w szczepieniu ludności w krajach Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Mołdawii oraz na Białorusi i Ukrainie.

Program obejmuje wsparcie w zarządzaniu łańcuchem dostaw szczepionek, monitorowanie bezpieczeństwa, szkolenie służby zdrowia i personelu medycznego zaangażowanego w kampanię szczepień, planowanie szczepień, a także wsparcie logistyczne dostaw.

„Poprzez ten nowy program, który dziś uruchamiamy we współpracy z WHO, Unia Europejska pokazuje, że wywiązuje się ze swojego zobowiązania na rzecz wspierania naszych wschodnich partnerów w walce z kryzysem zdrowotnym. Współdziałanie pozwoli nam również szybko pracować nad trwałym ożywieniem społeczno-gospodarczym regionu. Ten program stanowi dodatek do 1 miliarda euro unijnej pomocy uruchomionej do tej pory w odpowiedzi na pandemię i wsparcie długoterminowej naprawy społeczno-gospodarczej regionu" - powiedział Oliver Varhelyi, unijny komisarz odpowiedzialny za europejską politykę sąsiedztwa i negocjacje w sprawie rozszerzenia.

Komisja Europejska uruchomiła unijny mechanizm, którym ma ułatwić państwom członkowskim dzielenie się dawkami ze wschodnimi partnerami.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera