Akademia Młodych Uczonych PAN: program szczepień pozwoli zatrzymać pandemię

Różanka, 19.01.2021. Koronawirus w Polsce. Szczepienie zorganizowane w domu pomocy społecznej Senior w miejscowości Różanka koło Włodawy, 19 bm. (wj/awol) PAP/Wojtek Jargiło
Różanka, 19.01.2021. Koronawirus w Polsce. Szczepienie zorganizowane w domu pomocy społecznej Senior w miejscowości Różanka koło Włodawy, 19 bm. (wj/awol) PAP/Wojtek Jargiło

Powszechny program szczepień pozwoli zatrzymać pandemię COVID-19 oraz ograniczyć jej skutki dla zdrowia publicznego, życia społecznego i gospodarki - piszą przedstawiciele Akademii Młodych Uczonych PAN w opublikowanym w środę stanowisku.

"Uważamy, że powszechny program szczepień pozwoli zatrzymać pandemię COVID-19 oraz ograniczyć jej skutki dla zdrowia publicznego, życia społecznego i gospodarki" - napisali przedstawiciele AMU PAN w ogłoszonym w środę na ich stronie stanowisku.

"Opublikowane dotychczas badania wskazują, że szczepionki dopuszczone do użycia w Unii Europejskiej są skuteczne i bezpieczne. Stworzenie szczepionek w tak krótkim czasie było możliwe dzięki wcześniejszej wieloletniej pracy uczonych i ich niezwykłej mobilizacji w obliczu pandemii, co dowiodło raz jeszcze fundamentalnego znaczenia nauki we współczesnym świecie. To ważne osiągnięcie ukazuje zarazem rolę, jaką odgrywa dla nowatorskich badań wsparcie państwa, a także korzyści płynące ze współpracy nauki i przemysłu" - piszą.

Akademia Młodych Uczonych, powołana Ustawą o Polskiej Akademii Nauk, ma za zadanie promować badania naukowe i prace rozwojowe prowadzone przez wybitnych młodych przedstawicieli nauki polskiej. Członkowie Akademii Młodych Uczonych, wybierani przez Zgromadzenie Ogólne PAN. W chwili wyboru nie mogą przekroczyć 38. roku życia i muszą legitymować się co najmniej stopniem naukowym doktora. Kadencja członka Akademii Młodych Uczonych trwa 5 lat, bez możliwości ponownego wyboru.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: w ostatniej dekadzie niemal dwukrotnie wzrosła liczba zachorowań na czerniaka

  • Grodzisk Mazowiecki, 13.05.2024. Pożar dachu liceum w Grodzisku Mazowieckim, 13 bm (mr) PAP/Paweł Supernak

    Ekspert: w Polsce są zaniedbywane dokładne pomiary zanieczyszczeń związanych z pożarami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera