Nauka dla Społeczeństwa

09.06.2023
PL EN
26.01.2021 aktualizacja 26.01.2021

Czarnek: kilka postępowań dyscyplinarnych wobec rektorów, którzy zataili współpracę z SB

Źródło: PAP Źródło: PAP

Prowadzimy kilka postępowań dyscyplinarnych wobec rektorów, którzy zataili swoją współpracę z SB - powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN był pytany w Telewizji Republika przez jednego z widzów o to, "czy w szkolnictwie, szczególnie wyższym, potrzebna jest szeroko pojęta dekomunizacja, bo wielu wykładowców zaczynało swoje kariery za czasów PRL".

"To jest pomieszanie pojęć. Dekomunizacja to usunięcie z uczelni agentów służby bezpieczeństwa i ewentualnie nawet bliższych współpracowników służby bezpieczeństwa, a nie tych, którzy kształcili się w PRL-u. Dekomunizacja w tej czystej postaci jest już niestety czasem przeszłym i niedokończonym, bo myśmy jej nie przeprowadzili w naszym kraju" – powiedział minister.

"Minęło już 31 lat i tych byłych agentów SB jest coraz mniej. Tymczasem ustawy lustracyjne funkcjonują. My prowadzimy nawet kilka postępowań dyscyplinarnych wobec rektorów, którzy gdzieś zataili swoją współpracę z SB. Na pewno nie dotyczy dekomunizacja osób, które kształciły się w PRL, bo nie na tym ona polega" – dodał. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023