Nauka dla Społeczeństwa

17.04.2024
PL EN
04.01.2021 aktualizacja 04.01.2021

Nauka przeciw Pandemii - naukowcy podejmują kolejne działania na rzecz edukacji

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Naukowcy z inicjatywy Nauka przeciw Pandemii podejmują kolejne działania na rzecz edukacji nt. szczepień. Właśnie opublikowali anglojęzyczną wersję Białej Księgi; powstała też strona, na której eksperci medyczni odpowiadają na pytania internautów dot. szczepień.

Twórcy inicjatywy Nauka przeciw Pandemii opublikowali anglojęzyczną wersję Białej Księgi nt. szczepień na COVID-19. "Ma ona służyć naukowcom i klinicystom w krajach, którym na szczepionkę przyjdzie czekać dłużej, gdzieniegdzie nawet do 2022 r. Takie opracowanie ma być pomocne chociażby w takich krajach (np. niektórych afrykańskich), gdzie stopień edukacji jest niski, panuje wiele przekonań lokalnych, które samoistnie generują mity dotyczące ochrony zdrowia" - poinformował jeden z uczestników przedsięwzięcia, prof. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Polskojęzyczna wersja Białej Księgi nt. szczepień na COVID-19 istnieje już kilkanaście dni. Powstała ona jako wsparcie dla środowiska lekarskiego i służb medycznych, którzy mają codzienny kontakt z pacjentami i są dla nich najczęściej pierwszym źródłem wiedzy.

Jest to także źródło wiedzy dla mediów oraz ogółu społeczeństwa, którzy poszukują popartej wiedzą medyczną faktów nt. szczepień przeciw COVID-19 i typów stosowanych szczepionek. Publikacja to pierwszy tak kompleksowy dokument przygotowany przez przedstawicieli nauki i medycyny praktycznej na rzecz edukacji i szerzenia rzetelnej informacji na temat szczepionek przeciw COVID-19.

W ramach tej samej inicjatywy na stronie https://naukaprzeciwpandemii.pl/faq/ założono też sekcję odpowiedzi na pytania dotyczące szczepień na COVID-19, na spływające od internautów. Eksperci medyczni odpowiadają tam na pytania nawiązujące do rozmaitych mitów i fake newsów - a także pytania dotyczące bardziej technicznych aspektów szczepienia.

Według prof. Rzymskiego zapotrzebowanie na rzetelną informację jest duże. Członkowie inicjatywy Nauka przeciw Pandemii również indywidualnie, praktycznie codziennie odpowiadają na mnóstwo pytań, spływających głównie e-mailem. "To taka dodatkowa praca, którą wykonujemy każdego dnia. Świadczy to o ogromnej potrzebie informowania opinii publicznej, w sposób rzetelny i w oparciu o istniejące informacje" - podkreślił.

Wiedza przekazywana jest różnymi kanałami. W tygodniku "Polityka" opublikowano artykuł, który - jak mówi prof. Rzymski - jest "ripostą na pseudonaukowe tezy prezentowane przez prof. Romana Zielińskiego na temat szczepionki". "Warto zauważyć, że pan profesor nie postanowił się dzielić swoją opinią w sposób przyjęty w środowisku akademickim - mógł do tego wykorzystać chociażby serwer preprintowy. Postanowił jednak 'zakażać' strachem przez wcześniej bliżej nieznany portal. Niestety, skutecznie. Dwa, podrasowane terminami naukowymi, nieprawdy wymagają rozprawiania się na dwie strony. Cieszy nas natomiast bardzo duże zainteresowanie naszym artykułem, również pośród osób z grupy 0. Obserwujemy je na różnych grupach, zarówno naukowych, jak i lekarskich" - dodaje.

Radę programową inicjatywy „Nauka przeciw pandemii” tworzy grono uznanych ekspertów z różnych dziedzin: chorób zakaźnych, wakcynologii, wirusologii, chemii i biochemii, zdrowia publicznego i medycyny rodzinnej. Są to (w kolejności alfabetycznej): dr n. farm. Leszek Borkowski, prof. Marcin Drąg , prof. Andrzej M. Fal, prof. Robert Flisiak, prof. Jacek Jemielity, dr Jacek Krajewski, dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas , prof. Andrzej Matyja, prof. Krzysztof Pyrć , dr hab. n. med. Piotr Rzymski, dr n. med. Michał Sutkowski, prof. Krzysztof Simon, prof. Jacek Wysocki, prof. Joanna Zajkowska. Przedsięwzięcie tworzą pro publico bono naukowcy: wirusolodzy, biochemicy, biolodzy medyczni, a także klinicyści, specjaliści chorób zakaźnych czy epidemiolodzy.

Inicjatywę wsparła m.in. międzynarodowa sieć naukowa USERN (Universal Scientific Education and Research Network), która zrzesza obecnie tysiące naukowców z całego świata, w tym badaczy ze świata medycyny. W skład rady USERN wchodzi 16 laureatów Nagrody Nobla. Serwis Nauka w Polsce - PAP jest patronem medialnym inicjatywy Nauka Przeciw Pandemii.

Nauka w Polsce - PAP

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024