Uczelnie i instytucje

Opole/ Politechnika Opolska na finansowym plusie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Po wprowadzeniu planu naprawczego przez nowe władze uczelni, Politechnika Opolska zakończyła finansowy 2020 rok na niewielkim plusie - poinformowała Anna Kułynycz z biura prasowego uczelni. Wcześniej prowizorium budżetowe zakładało 7 mln zł deficytu.

Prowizorium budżetowe Politechniki Opolskiej na 2020 rok zakładało deficyt na poziomie 7 milionów złotych. Politechnika Opolska kończy jednak rok z 0,5 miliona złotych „na plusie”. Jak wyjaśnia rektor uczelni, prof. Marcin Lorenz, to efekt m.in. cięcia niepotrzebnych wydatków i likwidacji kominów płacowych.

"Budżet uczelni składa się z dwóch elementów. Podstawowym elementem, stanowiącym 90 proc. budżetu jest subwencja, którą otrzymujemy z ministerstwa. Pozostałe środki są pozyskiwane np. z realizowanych projektów badawczych, opłat wnoszonych przez studentów czy wynajmu pomieszczeń należących do uczelni. Przygotowaliśmy bardzo czarny scenariusz. Zakładaliśmy obniżone o 2 proc. przychody z subwencji, które wynikały z tego, że nasze obszary aktywności w latach poprzednich były nie w tym miejscu, w którym by należało. Do tego doszły niespodziewane wydatki związane z pandemią COVID-19, jak np. dotyczące przebudowania systemu nauczania, z tytułu środków ochrony, oraz zdecydowanie niższe wpływy z akademików, gdzie mieszka znacznie mniej studentów" - wyjaśnia rektor.

Jak przyznają władze uczelni, w 2020 roku odnotowano zmniejszone wpływy, jednak udało się wypracować niewielki zysk dzięki odpowiedniej polityce oszczędnościowej i wsparciu ze strony ministerstwa.

"Po pierwsze, dostaliśmy większą subwencję z ministerstwa o 4 proc., co istotnie wpłynęło na wynik finansowy, ale też wprowadziliśmy wiele oszczędnościowych rozwiązań. Można tutaj wskazać przede wszystkim likwidację nierentowanych kierunków studiów, mam tutaj na myśli wydział zamiejscowy w Kędzierzynie-Koźlu, ponadto zmieniliśmy zupełnie system zarządzania finansami uczelni, eliminowanie niepotrzebnych wydatków. Kolejna rzecz to likwidacja kominów płacowych, wprowadziliśmy bardzo dużo cięć w tym zakresie" - wylicza rektor.

Uczelnia poinformowała, że Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało zwiększenie o milion złotych subwencji dla politechniki w ramach wzmocnienia potencjału uczelni kształcących personel medyczny. Budżet Politechniki Opolskiej to około 120 mln złotych. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 26.07.2024. Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska (P) i prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki (L) podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie, 26 bm. Spotkanie dotyczyło złożonego zawiadomienia do prokuratury i przyszłości Centrum Sieć Badawcza Łukasiewicz. PAP/Tomasz Gzell

    Szef sieci Łukasiewicz: skierowano zawiadomienie do prokuratury ws. b. prezesa Centrum Łukasiewicz

  • 08.06.2015 PAP/Paweł Supernak

    Wiceprezes PAN członkiem rady Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera