Nauka dla Społeczeństwa

03.07.2022
PL EN
31.12.2020 aktualizacja 31.12.2020

NCBR w pierwszym kwartale 2021 r. ogłosi kolejny konkurs Szybka Ścieżka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W pierwszym kwartale 2021 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosi kolejny konkurs Szybka Ścieżka. Na dofinansowanie innowacyjnych projektów zgłaszanych przez przedsiębiorców i naukowców przewidziano około 300 mln zł – poinformowano w środę.

W przesłanym PAP środowym komunikacie NCBR poinformowało, że konkursy organizowane w formule Szybkiej Ścieżki biją rekordy popularności wśród przedsiębiorców i naukowców także w roku naznaczonym pandemią COVID-19. Wskazano, że tegoroczna oferta wsparcia sięgnęła w sumie blisko 3 mld zł.

"Już w pierwszym kwartale przyszłego roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) planuje ogłosić kolejny konkurs Szybka Ścieżka. Nie będzie w nim ograniczeń tematycznych, a na dofinansowanie innowacyjnych projektów zgłaszanych przez przedsiębiorców i naukowców przewidziano około 300 mln zł" – zakomunikowano.

Cytowany w informacji dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki powiedział, że do Szybkiej Ścieżki poszukiwane są projekty, których celem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania, przeznaczonego do wdrożenia w działalności gospodarczej.

"Oferujemy proste i atrakcyjne zasady. Tylko w tym roku ponad 2 mld zł z Funduszy Europejskich przeznaczyliśmy na wsparcie takich projektów w ramach trzech horyzontalnych konkursów, w przypadku których nie ukierunkowujemy tematyki poza wymogiem wpisywania się w jedną z krajowych inteligentnych specjalizacji. Kolejne ponad 900 mln zł dofinansowania przeznaczyliśmy na nowatorskie pomysły zgłaszane w ścieżkach tematycznych, także realizowanych w ramach programu Inteligentny Rozwój" – dodaje.

NCBR informuje, że w największym pod względem alokacji konkursie Szybka Ścieżka, w którym nabór prowadzony był w pierwszej połowie roku z podziałem na cztery etapy, wpłynęły 794 wnioski. Ze względu na ich wysoki poziom budżet konkursu kilkakrotnie zwiększano, aż do rekordowej kwoty 1,4 mld zł.

Z komunikatu wynika, że w dwóch pierwszych rundach, w których o dofinansowanie innowacyjnych projektów mogły ubiegać się duże przedsiębiorstwa i ich konsorcja, także z udziałem MŚP i jednostek naukowych, eksperci rekomendowali do dofinansowania 60 wniosków na łącznie pół miliarda złotych. Z kolei w rundach przeznaczonych dla MŚP i ich konsorcjów, także z udziałem jednostek naukowych, w przypadku 157 wyłonionych projektów rekomendowana kwota dofinansowania wynosi ponad 900 mln zł.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022