Skany mózgów wykryły wywoływane muzyką emocje

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Naukowcy znaleźli reakcje neuronów, które leżą u podstaw emocjonalnej odpowiedzi na muzykę. Sprawdzili też, jak ludzki mózg reaguje na prowokujące emocje filmy.

Zespół z fińskiego Uniwersytetu w Turku z pomocą techniki rezonansu magnetycznego obserwował mózgi ponad setki ochotników, w czasie gdy ci słuchali wywołującej emocje muzyki.

Z pomocą sztucznej inteligencji badaczom udało się stworzyć mapę rejonów aktywnych przy odtwarzaniu utworów różnego typu.

„Na podstawie aktywacji kory słuchowej i ruchowej byliśmy w stanie dokładnie określić, czy dana osoba słuchała wesołej, czy smutnej muzyki” - opowiada dr Vesa Putkinen, autor pracy opublikowanej w piśmie „Cerebral Cortex”.

„Kora słuchowa przetwarza akustyczne elementy muzyki, takie jak rytm i melodia. Aktywacja kory ruchowej może natomiast wiązać się z tym, że muzyka pobudza ludzi do ruchu, nawet gdy słuchają muzyki unieruchomieni w skanerze MRI” - wyjaśnia badacz.

Naukowcy sprawdzili także, które rejony mózgu aktywują się w trakcie oglądania wywołujących silne emocje, krótkich filmów. Okazuje się, że przynajmniej częściowo muzyka i filmy oddziałują na emocje z pomocą innych mechanizmów.

„Filmy na przykład aktywują głębsze partie mózgu, które regulują emocje w realnych sytuacjach. Słuchanie muzyki nie tylko nie uruchamiało silnie tych regionów, ale ich aktywacja nie pozwalała odróżnić wywoływanych muzyką emocji” - tłumaczy naukowiec.

"Może to mieć związek z faktem, że filmy bardziej realistycznie odzwierciedlają prowokujące emocje zdarzenia z realnego życia i w ten sposób aktywują naturalny mechanizm emocjonalny. Jeśli natomiast chodzi o emocje wywoływane muzyką, zależą one od akustycznych cech muzyki i są podkolorowane wpływami kulturowymi oraz osobistą historią” - dodaje.

Więcej informacji na stronach:

https://www.utu.fi/en/news/press-release/music-induced-emotions-can-be-predicted-from-brain-scans

https://academic.oup.com/cercor/advance-article-abstract/doi/10.1093/cercor/bhaa373/6046263?redirectedFrom=fulltext (PAP)

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera