Nauka dla Społeczeństwa

14.08.2022
PL EN
28.12.2020 aktualizacja 28.12.2020

Śląski Festiwal Nauki Katowice 29-31 maja 2021 roku w zmienionej formule

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kolejna edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, planowana początkowo na kwiecień 2021 roku, odbędzie się między 29 a 31 maja. Ze względu na hybrydową formę, przyszłoroczną edycję organizowanej po raz piąty imprezy organizatorzy nazwali "Za pięć piątym" festiwalem.

"Na +Za pięć piątym+ Śląskim Festiwalu Nauki nie zabraknie gości specjalnych – polskich i zagranicznych, a kontakt zdalny wcale nie oznacza, że spotkania z nimi będą mniej ciekawe i inspirujące" - zapewnia rzecznik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Jacek Szymik-Kozaczko.

Śląski Festiwal Nauki Katowice, którego pomysłodawcą i liderem jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, to jedno z największych w Europie wydarzeń o charakterze popularyzującym naukę. Czwarta edycja Festiwalu w styczniu tego roku przyciągnęła do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach ponad 51 tys. osób, a łącznie we wszystkich dotychczasowych edycjach wzięło udział - razem z widzami transmisji internetowych - ponad 200 tys. uczestników.

Pierwotnie jubileuszową, piątą odsłonę Festiwalu zaplanowano między 10 a 12 kwietnia przyszłego roku. Imprezę przeniesiono jednak na ostatni weekend maja, ponieważ do kwietnia w gmachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach ma działać szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19.

Od początku pandemii organizatorzy pracowali na rzecz przeprowadzenia festiwalu w formule hybrydowej, ale z założeniem, że sytuacja pandemiczna do wiosny przyszłego roku ulegnie poprawie, a przynajmniej – że nie będzie obowiązywać tak wiele obostrzeń. Obecnie jednak sytuacja jest wciąż na tyle niepewna, że uniemożliwia przygotowanie festiwalu w takim zakresie.

"Właśnie dlatego zdecydowano się na koncepcję +Za pięć piątego ŚFN+, która jest przystosowaniem tego, co udało się wypracować przez poprzednie lata – a co tak entuzjastycznie przyjęła społeczność naszego regionu – do dzisiejszych realiów" - wyjaśnił rzecznik największej śląskiej uczelni.

Organizatorzy zapewniają, że przygotowując wiosenną edycję festiwalu mają na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo publiczności podczas wydarzenia; jednocześnie pracują ze świadomością, że "marka ŚFN zasługuje na prawdziwą piątą edycję w normalnych okolicznościach, a więc po zakończeniu pandemii".

Zgodnie z założeniami, główną przestrzenią Festiwalu pozostanie sala wielofunkcyjna Międzynarodowego Centrum Kongresowego ze stanowiskami pokazowymi zgrupowanymi w obszary wiedzy oraz kilka stref specjalnych. Ograniczeniu ulegnie warsztatowo-wykładowa część programu, którą organizatorzy zamierzają w dużej części przenieść w sferę online.

PAP - Nauka w Polsce, Marek Błoński

mab/ godl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022