Filozofuj! - Załoga F prowadzi do źródeł mądrości

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Grupa filozofów różnymi metodami przybliża tajniki fascynującej wiedzy i płynące z niej korzyści. Wyjątkowy w skali kraju, ilustrowany dwumiesięcznik, serwis internetowy, czy kluby dyskusyjne organizowane w różnych częściach polski to tylko niektóre wehikuły, które niosą przekazy twórców „Filozofuj!”. Dzięki tej inicjatywie piękno filozofii może poznać praktycznie każdy.

Filozofuj! jest jednym z finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Instytucja.

To ogólnopolska inicjatywa filozofów, którzy, mówiąc o sobie „Załoga F”, postawili sobie za cel popularyzację i upowszechnienie wiedzy filozoficznej. Czynią to już od 2015 roku i wykorzystują do tego wiele sposobów.

Po pierwsze wydają jedyny w Polsce poświęcony filozofii dwumiesięcznik (https://filozofuj.eu/wydania), który dostępny jest zarówno w formie drukowanej, jak i bezpłatnej elektronicznej. Każdy numer „Filozofuj!” dotyczy określonego zagadnienia filozoficznego, omawianego systematycznie w części tematycznej pisma oraz nieco luźniej w pozostałych częściach. Zagadnienia w periodyku przedstawianie są przez najlepszych polskich i zagranicznych specjalistów, z uwzględnieniem aktualnego stanu wiedzy i dyskusji międzynarodowego środowiska filozoficznego. We wszystkich numerach ukazują się też wywiady z wiodącym polskimi filozofami, takimi jak Jan Woleński, Antoni B. Stępień czy Władysław Stróżewski i filozofami zagranicznymi, jak np. Simon Blackburn, John Searle, Robert Audi, Richard Swinburne. Co ważne, redakcja magazynu kładzie nacisk na przystępność przekazywanych treści tak, aby mogły one trafić do czytelnika nieoswojonego ze specyficznym językiem filozoficznym, a także na atrakcyjność przekazu uzyskaną m.in. z pomocą angażujących ilustracji. Teksty są uzupełniane tzw. kapsułkami przybliżającymi sylwetki omawianych filozofów oraz objaśniającymi terminy, które mogą sprawić trudności laikom. Do artykułów dołączane są też pytania, które dodatkowo problematyzują tekst, a także propozycje lektur uzupełniających. W każdym numerze zamieszczane są również anegdoty z życia filozofów, mem filozoficzny oraz krzyżówka filozoficzna.

Redakcja magazynu dba jednocześnie o to, by zagadnienia filozoficzne, niosące często wyraźne implikacje światopoglądowe, były przedstawiane wielostronnie, bez preferencji dla żadnej ze stron.

Filozofowie prowadzą również aktualizowany codziennie serwis internetowy (http://filozofuj.eu) i profile na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie, gdzie ukazują się teksty niezamieszczane w czasopiśmie, w tym pomoce dydaktyczne dla nauczycieli filozofii i etyki.

Kolejna droga popularyzowania filozofii to kluby Filozofuj, czyli spotkania wokół poszczególnych numerów, na które redakcja zaprasza uznanych specjalistów z danej dziedziny filozofii. Organizatorzy podkreślają, że spotkania te celowo odbywają się poza murami uczelni (w kawiarniach i księgarnio-kawiarniach), tak aby pobudzić uczestników do merytorycznej dyskusji w przyjaznej atmosferze. Jak dotąd w spotkaniach tych można było uczestniczyć w Lublinie, Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Bydgoszczy, Opolu, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy i Katowicach.

Zespół Filozofuj! organizuje także rodzinne wydarzenia plenerowe, takie jak piknik filozoficzny „Ingarden in the Saxon Garden”, który odbył się 12 września br. w przestrzeniach Ogrodu Saskiego w Lublinie. Z kolei latem i zimą na uczniów czeka Letnia i Latająca Szkoła „Filozofuj!”  i zajęcia śródroczne. Najnowsze przedsięwzięcie popularyzatorów filozofii to natomiast 8-odcinkowy multimedialny kurs e-learningowy opracowany na podstawie podręcznika filozofii dla szkół ponadpodstawowych „Żródła mądrości”.

Zespół stawia przy tym m.in. na współpracę ze szkołami, bibliotekami, wydawnictwami, instytucjami kultury i innymi ośrodkami, za pośrednictwem których może docierać do szerokiego grona odbiorców. Można tutaj wymienić na przykład Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Kino pod Baranami w Krakowie.

Filozofuj! patronuje też festiwalom filmowym, np. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmu Filozoficznego w Krakowie), wydawanym książkom czy konkursom.

Jak mówią twórcy Filozofuj, osobny rozdział stanowi współpraca z uczelniami, instytucjami i stowarzyszeniami badawczymi, w tym Polskim Towarzystwem Filozoficznym oraz Komitetem Nauk Filozoficznych PAN. W ramach niej redakcja patronuje wielu lokalnym i ogólnopolskim filozoficznym konferencjom i wykładom, także poświęconym dydaktyce i skierowanym do nauczycieli. Redakcja szczególnie podkreśla znaczenie patronatu nad ogólnopolską Olimpiadą Filozoficzną, w której m.in. funduje nagrody dla zwycięzców etapu okręgowego oraz dla laureatów Olimpiady w postaci prenumeraty magazynu. Z podobnym zaangażowaniem wspiera coroczny Ogólnopolski Konkurs Logiczny. Wspólne inicjatywy popularyzatorskie organizuje także razem z instytutami dziennikarstwa (UG i KUL). Dzięki temu powstają m.in. reportaże ze spotkań Klubów „Filozofuj!”, sond ulicznych na tematy filozoficzne, czy popularyzatorskie audycje radiowe i audiofoniczne wersje numerów magazynu.

Członkowie redakcji brali też udział w programie „Nauka” TVP Lublin i wielu audycjach radiowych, m.in. w Radiu Gdańsk, Radiu Kraków, Radiu Lublin, Radiu Merkury, czy Radiu Plus. Za swoje największe osiągnięcie zespół uważa jednak nieprzerwaną od ponad pięciu lat publikację magazynu „Filozofuj!”. Do tej pory ukazało się 35 numerów. Kierownictwo redakcji i autorzy nie pobierają przy tym żadnych honorariów.

Twórcy Filozofuj! swoją działalność kierują do „wszystkich ludzi zainteresowanych pogłębieniem swojej wiedzy filozoficznej i rozwijaniem krytycznej refleksji nad sobą i otaczającą rzeczywistością”. Z uwagi na przystępny język, staranną redakcję językową, kolorową grafikę i swobodny styl, odbiorcą czasopisma jest na przykład młodzież gimnazjalna i licealna. Młodzi ludzie, jak zwracają uwagę filozofowie, stawiają często ważne, fundamentalne pytania dotyczące świata i człowieka. Redakcja różnymi drogami stara się im oraz wszystkim zainteresowanym przybliżyć możliwe odpowiedzi i stojące za nimi uzasadnienia.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera