Mikroplastik dotarł na Mount Everest

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Próbki śniegu z masywu Mount Everest okazały się zanieczyszczone mikroplastikiem – informują naukowcy na łamach pisma „One Earth”.

Największe zanieczyszczenie mikroplastikiem stwierdzono w próbkach z okolic bazy głównej pod Mount Everest, gdzie przebywają wspinacze, zanim zaatakują szczyt. Okazało się jednak, że mikroplastik znajdował się również znacznie wyżej, na wysokości 8440 m n.p.m., a zatem niedaleko szczytu.

„Góra Mount Everest nazywana jest najwyższej położonym na świecie wysypiskiem śmieci” - opisuje badaczka Imogen Napper związana z University of Plymouth (W. Brytania) i National Geographic. Napper przez swoich kolegów ochrzczona została mianem „detektywa od plastiku”.

Mikroplastiki to niewielkie plastikowe cząstki, które powstają w wyniku kruszenia się i rozdrabniania większych plastikowych śmieci. Są niebezpieczne dla środowiska, ponieważ łatwo dostają się do organizmów zwierząt. Niestety, występują już powszechnie w oceanach. Dotąd jednak prowadzono niewiele badań pod kątem ich obecności w odległych górach.

„Nie wiedziałam, czego się spodziewać, a jednak zaskoczyło mnie, że odnaleźliśmy mikroplastiki w dosłownie każdej próbce śniegu, którą analizowaliśmy” – opisuje.

Jak dodaje, fakt, że nawet najwyższy szczyt świata jest tak zanieczyszczony, przemawia do wyobraźni i otwiera oczy na stan środowiska.

Część zespołu pobierała próbki wiosną 2019 r. na stokach Mount Everest, pozostała część analizowała ich skład w odległych o tysiące kilometrów laboratoriach. „Najbliżej Mount Everest byłam w moim laboratorium w Plymouth w Wielkiej Brytanii” – żartuje Napper.

Badaczka miała zamiar określić nie tylko, czy mikroplastik znajduje się na najwyższej górze świata, ale również, jakiego rodzaju są to cząsteczki. Najwięcej było włókien poliestru, akrylu, nylonu i polipropylenu. Pochodzą one z ubrań, lin i namiotów wspinaczy.

Jak podkreśla Napper, zanieczyszczenia mikroplastikiem znacznie trudniej jest usunąć niż odpadkami o większych gabarytach.

Więcej: https://www.cell.com/one-earth/fulltext/S2590-3322(20)30550-9?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS2590332220305509%3Fshowall%3Dtrue (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera