
Dziewczynki urodzone przed 28 tygodniem ciąży są trzykrotnie bardziej podatne na depresję w porównaniu z rówieśniczkami, które urodziły się bliżej terminu – wynika z badań prowadzonych w Finlandii.
Badaniami objęto 37 682 osób w wieku 5 - 25 lat urodzonych w Finlandii w latach 1987 – 2007, u których zdiagnozowano depresję oraz 148 795 osób stanowiących grupę kontrolną.
Naukowcy z Uniwersytetu w Turku zaobserwowali, że przedwczesne narodziny związane były z większym ryzykiem depresji u dziewczynek w wieku od 5 do 18 lat. W przypadku chłopców ryzyko depresji w dorosłym wieku było większe w grupie urodzonej po 42. tygodniu ciąży. Podwyższenie ryzyka zaobserwowano także u dzieci ze zbyt niską urodzeniową masą ciała, w tym także tych, które urodziły się w terminie.
Pod uwagę wzięto takie czynniki jak wiek i stan zdrowia psychicznego rodziców, stosowanie przez nich różnego rodzaju używek, pochodzenie, status społeczno-ekonomiczny czy miejsce narodzin.
„Wyniki tych badań pozwalają lepiej zrozumieć czynniki ryzyka zaburzeń zdrowia psychicznego oraz wskazują na potrzebę działań prewencyjnych u dzieci z grupy ryzyka i ich rodziców” – podkreślają badacze.
Analizy opublikowano w „Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry” (DOI: 10.1016/j.jaac.2020.09.020). (PAP)
koc/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.