Uczelnie i instytucje

Centrum Technologii Kosmicznych - nowa jednostka AGH w Krakowie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powołano nową jednostkę naukowo-dydaktyczną – Centrum Technologii Kosmicznych (CTK), które będzie się zajmowało badaniami w zakresie eksploracji kosmosu – podała w poniedziałek uczelnia.

„Inżyniera kosmiczna jest dla nas, jako uczelni kierunkiem rozwoju na najbliższe lata, jeśli nie dekady. Mam nadzieję, że nowa jednostka, którą uruchamiamy będzie także sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości akademickiej opartej na wiedzy w obszarze przemysłu kosmicznego” – powiedział cytowany w informacji prasowej rektor AGH prof. Jerzy Lis. Podkreślił też m.in., że celem uczelni jest ścisła współpraca z firmami z branży kosmicznej oraz agencjami kosmicznymi na całym świecie. AGH nawiązała już relacje m.in z NASA czy ESA, a także z firmami (np. Airbus, Thales) z branży lotniczej i kosmicznej.

Do głównych zadań CTK należeć będą w szczególności: prowadzenie badań naukowych w zakresie eksploracji kosmosu, tworzenie interdyscyplinarnych zespołów badawczych w obszarze technologii kosmicznych, współpraca z jednostkami naukowo-badawczymi w kraju i na świecie. Centrum skupi się również na rozwijaniu bazy aparaturowej i laboratoryjnej, poszerzaniu oferty badawczo-wdrożeniowej AGH w zakresie technologii kosmicznych czy współpracy z przemysłem z branży około kosmicznej. W CTK opracowywane będą również programy specjalistycznych zajęć z obszaru technologii kosmicznych.

Centrum Technologii Kosmicznych, którego pomysłodawcą jest rektor prof. Jerzy Lis, powstało w efekcie uzyskania przez Akademię tytułu Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego, przyznawanego przez Komisję Europejską. Konsorcjum Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości (European Space University for Earth and Humanity) UNIVERSEH krakowska AGH tworzyć będzie wspólnie z czterema innymi europejskimi uczelniami z Francji, Niemiec, Luksemburga i Szwecji.

Jednym z pierwszych przedsięwzięć w ramach konsorcjum jest utworzenie Centrum Technologii Kosmicznych.

Dotychczasowe projekty i badania z obszaru technologii kosmicznych realizowane w AGH to m.in. konstrukcje rakiet, sond kosmicznych, łazików marsjańskich, balonów stratosferycznych.

W AGH rozwija się górnictwo kosmiczne, w obszarze którego pracują eksperci z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii oraz Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu. Uczelnia współpracuje też z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk przy projekcie „LOOP - Landing Once on Phobos”. Wyniki prac naukowców zostaną wykorzystane do planowanej misji lądownika na jednym z księżyców Marsa. Badania prowadzone w AGH są częścią projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Studenci AGH zbudowali satelitę KRAKsat, który został wysłany w przestrzeń kosmiczną. Wynosząca go rakieta Antares 230 wystartowała w zeszłym roku z należącego do NASA ośrodka Wallops Flight Facility na wschodnim wybrzeżu USA.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera