Uczelnie i instytucje

PAN rozpoczyna program PASIFIC: 50 zagranicznych naukowców będzie prowadzić badania w Polsce

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Polska Akademia Nauk chce sprowadzić 50 wyróżniających się naukowców z całego świata, by w jej instytutach przez rok lub dwa lata prowadzili innowacyjne badania. W tym celu uruchamia program stypendialny PASIFIC. Nabór wniosków rozpocznie się w marcu 2021 r.

PASIFIC - Polish Academy of Sciences’ Individual Fellowships: Innovation & Creativity - to najnowszy program stypendialny Polskiej Akademii Nauk. Przedsięwzięcie współfinansuje Unia Europejska ze środków „Marie Skłodowska-Curie Actions Co-funding of regional, national and international programmes (MSCA COFUND)”.

W ramach programu, na rok lub dwa lata, do różnych instytutów PAN przyjedzie 50 naukowców z całego świata, reprezentujących różne naukowe dyscypliny. Każdy z badaczy ubiegających się o stypendium będzie mógł wybrać swojego mentora i jeden z 69 instytutów PAN - poinformował PAN w przesłanym PAP komunikacie.

Jak podano, na stypendystów będzie czekała bogata oferta szkoleniowa, wynagrodzenie w wysokości ok. 2 500 euro netto miesięcznie oraz środki na badania, w kwocie nawet do 93 000 euro na każdy projekt.

Aby ubiegać się o stypendium, potrzebny jest stopień doktora lub równoważne doświadczenie badawcze. Pierwszy nabór wniosków rozpocznie się 15 marca 2021 r. i potrwa do 30 czerwca 2021 r.

„Program PASIFIC to nie tylko szansa dla Instytutów Polskiej Akademii Nauk na zatrudnienie wyróżniających się naukowców z całego świata oraz poszerzenie zakresu prowadzanych badań, ale i zacieśnienie kontaktów między instytutami PAN a innymi instytucjami naukowymi w Polsce i za granicą, nawiązanie i pogłębienie relacji z sektorem pozaakademickim oraz wzmocnienie kadry naukowej instytutów” – podkreśla prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, cytowany w komunikacie.

W czwartek po południu zaplanowano spotkanie inauguracyjne programu PASIFIC - online, pod adresem: www.pasific.pan.pl. Będą w nim uczestniczyć: prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, wiceprezes PAN - prof. Paweł Rowiński, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN - prof. Andrzej Rychard, prof. Zbigniew Błocki - dyrektor Narodowego Centrum Nauki oraz członkowie Rady Doradczej programu PASIFIC: prof. Michael Giersig (Wolny Uniwersytet Berliński i Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN), prof. Barbara Romanowicz (Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, członkini Rady Naukowej ERC), prof. Oliver Jens Schmitt (Austriacka Akademia Nauk oraz Uniwersytet Wiedeński) oraz prof. Jerzy Paszkowski (Uniwersytet Cambridge).

W międzynarodowej radzie naukowej programu zasiadają: prof. Giersig Michael z Freie Universität Berlin, prof. Michał Misiurewicz z Indiana University-Purdue University Indianapolis, prof. Jerzy Paszkowski z University of Cambridge, prof. Barbara Romanowicz z University of Berkley oraz prof. Olivier Jens Schmitt z Austrian Academy of Sciences; University of Vienna.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera