
Zmiany klimatu mogą zwiększyć częstość występowania susz trwających dwie dekady albo dłużej - wynika z australijskich badań. Z tego powodu nasilą się m.in. pożary lasów i spowodowana wiatrem erozja gleb.
Badacze z University of Queensland przeanalizowali geologiczne ślady pochodzące z okresu interglacjału eemskiego, czyli z czasu od 129 tys. do 116 tys. lat wstecz.
Jak tłumaczą, można ten okres potraktować jako przybliżenie tego, czego można spodziewać się w nieco cieplejszym, bardziej suchym klimacie, który może pojawić się za 20-50 lat.
„Interglacjał eemski to najbliższy okres w historii Ziemi, kiedy globalne temperatury były podobne lub trochę wyższe, niż obecnie. Ocieplenie tamtego okresu pojawiło się wskutek czynników orbitalnych - wpływu na klimat powolnych zmian nachylenia osi Ziemi i kształtu jej orbity wokół Słońca” - tłumaczy prof. Hamish McGowan, autor pracy opublikowanej w piśmie „Nature Scientific Reports”.
W dzisiejszych czasach za ocieplenie klimatolodzy obwiniają gazy cieplarniane, ale okres sprzed ok 120 tys. lat nadal może zdaniem australijskich naukowców wiele powiedzieć o możliwej przyszłości klimatu.
Wiadomości nie są najlepsze. „Odkryliśmy, że w przeszłości podobne ocieplenie wiązało się z mega-suchymi warunkami w całej południowo-wschodniej Australii” - donosi badacz. „Te suche warunki utrzymywały się przez stulecia, czasami dłużej niż przez 1000 lat, a skutki El Niño prawdopodobnie były silniejsze” - dodaje.
Naukowcy twierdzą, że wskutek ocieplenia częściej mogą pojawiać się wieloletnie, trwające nawet dwie dekady, lub dłużej, susze.
W swoich badaniach sprawdzali m.in. próbki wytworów skalnych zwanych stalagmitami, ukrytych aż 120 m pod powierzchnią w Yarrangobilly Caves na południu Kosciuszko National Park. To pozwoliło wykryć okresy o wyraźnie mniejszych opadach.
„To kolejne alarmujące odkrycia na liście informacji, jakie klimatolodzy przedstawili w ciągu ostatnich kilku dekad” - zwraca uwagę prof. McGowan.
„Mamy nadzieję, że te nowe badania pozwolą na nowy wgląd w przyszłość naszego klimatu i zagrożenia, jakie może przynieść, czyli susze i związane z nimi pożary lasów. Jednak, co najważniejsze, jeśli ludzie nadal będą ocieplać planetę, taka właśnie przyszłość może nas czekać” - kontynuuje ekspert.
Więcej informacji na stronach:
https://www.uq.edu.au/news/article/2020/10/expect-more-mega-droughts
https://www.nature.com/articles/s41598-020-75071-z (PAP)
mat/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.