
Szczyt naszych zdolności umysłowych osiągamy w wieku około 35 lat, a po 45. roku życia rozpoczyna się powolny spadek – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Zespół naukowców z ENSAE Paris, Uniwersytetu Monachijskiego i Uniwersytetu Erazma w Rotterdame prowadził badania wśród 4294 profesjonalnych szachistów, z których 20 było mistrzami świata. Analizie poddano blisko 24 000 rozgrywek odbywających się w latach 1890–2014. Każdy z graczy obserwowany był przez wiele lat, aby ocenić zmiany zachodzące w sposobie gry.
Badacze ustalili, że zdolności większości szachistów szybko rozwijały się do 20. roku życia, po czym rozwój spowalniał i osiągał szczyt w wieku około 35 lat. Większość graczy była w stanie utrzymać ten poziom przez kolejnych 10 lat, a po 45. roku życia jakość gry zaczynała powoli spadać.
„W ciągu 125 lat ogólna jakość gry wyraźnie wzrosła, zwłaszcza wśród młodszych graczy. Szybki wzrost odnotowano w latach 90., gdy entuzjaści gry w szachy zyskali dostęp do rozgrywek online” – dodają naukowcy.(PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.