Copernicus: wrzesień 2020 r. najcieplejszym wrześniem w historii

Źródło: PAP/ EPA
Źródło: PAP/ EPA

Tegoroczny wrzesień jest o 0,05 st. C cieplejszy niż wrzesień roku 2019, co czyni go jak dotąd najcieplejszym wrześniem w historii - wynika z analiz Copernicus Climate Change Service.

Globalne temperatury we wrześniu 2020 r. były wyższe niż w jakimkolwiek poprzednim roku w tym samym miesiącu - informuje w prasowym komunikacie Serwis Copernicus Climate Change Service (C3S).

Dane z analizy C3S wskazują, że temperatura była o 0,63 st. C wyższa od średnich temperatur września w standardowym trzydziestoletnim klimatologicznym okresie odniesienia (1981-2010). To sprawia, że wrzesień 2020 roku jest o 0,05 st. C cieplejszy niż wrzesień roku 2019 i 0,08 st. C cieplejszy niż wrzesień roku 2016, które wcześniej uznawano za najcieplejsze w historii.

Również w całej Europie średnie temperatury we wrześniu osiągnęły rekordowo wysoki poziom; było o około 0,2 st. C cieplej niż w poprzednim najcieplejszym w Europie wrześniu 2018 r. Na większości kontynentu we wrześniu temperatury były wyższe od średnich, zwłaszcza w południowo-wschodniej Europie.

Naukowcy z C3S informują również, że zarówno 2016 - najcieplejszy rok kalendarzowy odnotowany do tej pory - jak i rok 2020 wykazują obecnie niewielkie odchylenia pod względem danych od początku roku, co oznacza, że średnie globalne anomalie temperatury między 1 stycznia a 30 września tych dwóch lat są dość podobne. Rok 2020 jest cieplejszy niż 2019 w tym samym okresie; wzorce klimatyczne, takie jak La Niña, wpłyną na to, czy rok 2020 stanie się najcieplejszym w historii - czytamy w informacji prasowej.

Z danych Copernicus Climate Change Service, który monitoruje również co miesiąc lód morski, wynika, że temperatury na Arktyce nadal są znacznie powyżej średniej, a lód morski Arktyki znajduje się na drugim najniższym poziomie od czasu rozpoczęcia rejestracji danych satelitarnych. "Średni zasięg lodu morskiego w Arktyce we wrześniu był drugim najniższym zanotowanym poziomem po wrześniu 2012 r." - czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśniają specjaliści, w Arktyce zasięg lodu morskiego znacznie się zmniejszył od 1979 r., kiedy rozpoczęto obserwacje satelitarne. Tendencję można zaobserwować dla wszystkich miesięcy w roku, ale szczególnie właśnie we wrześniu, kiedy to pokrywa lodowa osiąga swoje roczne minimum. Ze względu na czynniki klimatyczne typowy roczny cykl lodu morskiego zmniejsza się bowiem od wczesnej wiosny do późnego lata, kiedy osiąga minimalny rozmiar w ciągu roku, zwykle we wrześniu. Następnie lód morski zaczyna ponownie gromadzić się, aby osiągnąć maksimum, które zwykle występuje w marcu.

Copernicus Climate Change Service to serwis analizujący dane nt. zmian klimatu, który działa w ramach jednego z flagowych programów obserwacji Ziemi w Unii Europejskiej - Copernicus. C3S jest wdrażany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) w imieniu Komisji Europejskiej. Wartości podawanych danych pochodzą ze zbioru danych ECMWF Copernicus Climate Change Service ERA5, obecnie datowanego na 1979 r. (PAP)

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera