Trwa 10. edycja konkursu Złoty Medal Chemii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Do 9 października tegoroczni licencjaci i inżynierowie mogą zgłaszać swoje prace dyplomowe do 10. edycji konkursu Złoty Medal Chemii. Konkurs organizuje Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie wspólnie z firmą DuPont Poland, która jest fundatorem nagród.

Na laureata Złotego Medalu Chemii czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. złotych. Zdobywca Srebrnego Medalu otrzyma 5 tys. złotych, a Brązowego – 2,5 tys. złotych. Oprócz nagród głównych przyznane zostaną także minimum trzy wyróżnienia firmy DuPont o wartości 2 tys. złotych. Wszyscy finaliści konkursu zyskają możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach.

Najważniejsze kryteria, którymi kierować się będzie jury decydujące o otrzymaniu nagrody lub wyróżnienia, to wartość naukowa pracy, dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań. Zgłaszane prace powinny być obronione w roku akademickim 2019/2020 i obejmować tematyką chemię lub jej pogranicza z biologią i fizyką.

"Od zawsze w centrum zainteresowania konkursu Złoty Medal Chemii byli młodzi naukowcy i ich innowacyjne prace. Z roku na rok widzimy, że działalność naukowa robi się coraz bardziej popularna i mamy okazje obserwować jak wiele osiągnięć naukowych ma szansę zostać wdrożonych w życie" – mówi prof. dr hab. Marcin Opałło, dyrektor IChF PAN.

Konkurs objął honorowym patronatem prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Komitetu Chemii Analitycznej PAN.

Prace na konkurs można nadsyłać do 9 października za pośrednictwem strony www.zlotymedalchemii.pl - tam też znajduje się harmonogram i regulamin rywalizacji. Ogłoszenie listy finalistów nastąpi 31 października. Uczestnicy zakwalifikowani do finału konkursu zostaną zaproszeni do Instytutu Chemii Fizycznej PAN, gdzie przedstawią dziesięciominutową prezentację wyników swojej prac licencjackiej lub inżynierskiej. Prezentacje te zaplanowano na 17 listopada. Ogłoszenie końcowych wyników konkursu nastąpi 3 grudnia.

W ubiegłorocznej edycji Złoty Medal Chemii 2019 zdobył Maciej Piejko z Wydziału Chemii Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego za opracowanie koncepcji mechanizmu zwijania białek z głębokimi węzłami.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera