Nauka dla Społeczeństwa

24.02.2024
PL EN
23.09.2020 aktualizacja 23.09.2020

Poznań/ Naukowcy z UAM rozpoczynają współpracę z Wikipedią

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczynają współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, czyli jedynym oficjalnym przedstawicielem Wikimedia Foundation. Eksperci z UAM będą m.in. wprowadzali nowe hasła do internetowej encyklopedii.

Jak poinformowała w środę Agnieszka Książkiewicz z biura prasowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpraca naukowców UAM z Wikimedia Polska dotyczyć będzie zarówno dydaktyki, jak i badań.

„Naukowcy podejmą działania w ramach projektów indywidualnych i zespołowych, zapraszają także studentów do współpracy przy tworzeniu jednego z najbardziej znanych źródeł internetowej wiedzy” – podkreśliła.

Książkiewicz tłumaczyła, że naukowcy z uniwersytetu będą mieli możliwość edytowania w Wikipedii haseł przedmiotowych, biograficznych, Wikisłowników, a także wprowadzenia do internetowej encyklopedii nowych haseł, lub poprawienia zagadnień z zakresu swoich zainteresowań badawczych.

Książkiewicz zapowiedziała, że już w listopadzie naukowcy UAM realizować będą m.in. „Projekt Białoruś”, w którym we współpracy z Wikipedią Białoruską będą uzupełniać hasła z zakresu polskiej historii.

Planowane są także działania pod nazwą „Akademicki Poznań”, w których twórcy skupiać się będą na upowszechnieniu historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, oraz wyników badań naukowych pracowników akademickich UAM w polskiej Wikipedii.

Współpraca poznańskiej uczelni z Wikimedia Polska odbywa się w ramach Szkoły Nauk Humanistycznych UAM pod kierownictwem prorektora prof. Rafała Witkowskiego. Inicjatorką i koordynatorem projektu jest dr Magdalena Lachowicz z Katedry Studiów Wschodnich Wydziału Historii UAM. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Jowsa

ajw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024