Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
15.09.2020 aktualizacja 15.09.2020

Szkolenia o otwartym dostępie do publikacji naukowych

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Pracownicy redakcji oraz wydawcy czasopism naukowych mogą zgłaszać się na bezpłatne szkolenia dotyczące otwartego dostępu, praw autorskich oraz licencji Creative Commons, organizowane przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Szkolenia odbędą się 20 października i 17 listopada. Podczas spotkań omówione zostaną m.in. zalety otwartego dostępu, przepisy regulujące otwarty dostęp w Polsce, wymogi i rekomendacje instytucji finansujących badania naukowe oraz otwarta nauka według Planu S Koalicji S i indeksowanie w bazach międzynarodowych. Uczestnicy szkoleń dowiedzą się, jak należy zawierać umowy i jak wygląda przenoszenie praw w przypadku wydawania czasopisma na otwartych lub wolnych licencjach. Prawo autorskie zostanie odniesione licencji Creative Commons, eksperci podadzą przykłady zapisów umownych regulujących licencje.

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego - ICM pracuje nad platformą, która ułatwi zarządzanie zasobami czasopism oraz raportowanie. Jak informuje Adam Wiciński z ICM, metadane będą wprowadzane częściowo automatycznie i będzie można je eksportować do popularnych formatów i platform. Na początek na platformie znajdzie się 300 tysięcy artykułów naukowych z obecnie prowadzonej w ICM Biblioteki Nauki oraz 540 książek udostępnianych dotychczas w serwisie otworzksiazke.pl.

Na szkoleniach naukowcy z ICM omówią procedurę przystąpienia do platformy, umowę, sposoby wprowadzania danych do bazy oraz import i eksport metadanych. Wyliczą zalety udostępniania treści na platformie ICM UW.

W dotychczasowych szkoleniach wzięło udział prawie 500 osób. W 2021 r. zaplanowane są ostatnie 3 szkolenia współfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - jedno w marcu i dwa w kwietniu. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zarówno na najbliższe, jak i przyszłoroczne szkolenia należy zarejestrować się za pośrednictwem strony www.pppn.icm.edu.pl.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022