Szkolenia o otwartym dostępie do publikacji naukowych

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Pracownicy redakcji oraz wydawcy czasopism naukowych mogą zgłaszać się na bezpłatne szkolenia dotyczące otwartego dostępu, praw autorskich oraz licencji Creative Commons, organizowane przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Szkolenia odbędą się 20 października i 17 listopada. Podczas spotkań omówione zostaną m.in. zalety otwartego dostępu, przepisy regulujące otwarty dostęp w Polsce, wymogi i rekomendacje instytucji finansujących badania naukowe oraz otwarta nauka według Planu S Koalicji S i indeksowanie w bazach międzynarodowych. Uczestnicy szkoleń dowiedzą się, jak należy zawierać umowy i jak wygląda przenoszenie praw w przypadku wydawania czasopisma na otwartych lub wolnych licencjach. Prawo autorskie zostanie odniesione licencji Creative Commons, eksperci podadzą przykłady zapisów umownych regulujących licencje.

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego - ICM pracuje nad platformą, która ułatwi zarządzanie zasobami czasopism oraz raportowanie. Jak informuje Adam Wiciński z ICM, metadane będą wprowadzane częściowo automatycznie i będzie można je eksportować do popularnych formatów i platform. Na początek na platformie znajdzie się 300 tysięcy artykułów naukowych z obecnie prowadzonej w ICM Biblioteki Nauki oraz 540 książek udostępnianych dotychczas w serwisie otworzksiazke.pl.

Na szkoleniach naukowcy z ICM omówią procedurę przystąpienia do platformy, umowę, sposoby wprowadzania danych do bazy oraz import i eksport metadanych. Wyliczą zalety udostępniania treści na platformie ICM UW.

W dotychczasowych szkoleniach wzięło udział prawie 500 osób. W 2021 r. zaplanowane są ostatnie 3 szkolenia współfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - jedno w marcu i dwa w kwietniu. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zarówno na najbliższe, jak i przyszłoroczne szkolenia należy zarejestrować się za pośrednictwem strony www.pppn.icm.edu.pl.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  06.05.2024. Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski. PAP/Rafał Guz

    Prezes PAN: cieszę się, że zmiany personalne w ministerstwie nauki się dokonały; mam nadzieję na dialog

  • , 14.01.2025. Wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (2L), wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (P), poseł Lewicy Marcin Kulasek (L) i zastępca szefa Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Karolina Zioło-Pużuk (P) podczas konferencji prasowej w sprawie ogłoszenia nowego kierownictwa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 14 bm. w Sejmie w Warszawie. Poseł Kulasek został zarekomendowany przez Lewicę na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a na jego zastępczynię Karolinę Zioło-Pużuk. (sko) PAP/Albert Zawada

    Marcin Kulasek rekomendowany na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera