Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2023
PL EN
05.09.2020 aktualizacja 05.09.2020

Łódź/ 12 chętnych na jedno miejsce na psychologię Uniwersytetu Łódzkiego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Aż 12 osób przypadało na jedno miejsce na kierunku psychologia na Uniwersytecie Łódzkim w tegorocznej rekrutacji. Dużą popularnością wśród maturzystów cieszyły się też biologia kryminalistyczna, zarządzanie oraz filologia angielska.

Jak poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego Paweł Śpiechowicz, w zakończonej właśnie podstawowej rekrutacji na studia w roku akademickim 2020/2021 zarejestrowało się ponad 28 tys. kandydatów. Uczelnia na studia pierwszego stopnia zamierza natomiast przyjąć blisko 15 tys. studentów, co oznacza średnio dwóch kandydatów na miejsce.

"Pod względem zainteresowania absolutne rekordy bije kierunek psychologia, na który łącznie zapisało się 1256 osób. To oznacza ponad 12 osób na jedno miejsce" – podkreślił rzecznik.

Dodał, że drugie miejsce pod względem zainteresowania tegorocznych maturzystów zajmuje biologia kryminalistyczna. Na ten kierunek aplikuje 538 osób na 60 miejsc, co oznacza prawie 9 kandydatów na jedno miejsce. Z kolei na zarządzanie na Wydziale Zarządzania chce się dostać 532 kandydatów na 60 miejsc, czyli ponad 8 chętnych na jedno miejsce. Jak co roku dużą popularnością cieszy się również anglistyka – 828 zgłoszeń na 100 miejsc.

Na UŁ przede wszystkim chcą studiować osoby z regionu łódzkiego (64 proc. aplikacji), ale – jak wskazał Śpiechowicz - widać także rosnące zainteresowanie uczelnią osób z województwa mazowieckiego. Z tego regionu aplikowało 1797 kandydatów, czyli 11 proc. wszystkich zgłoszeń. Kandydaci na UŁ rekrutują się również z województw: wielkopolskiego (698 osób), śląskiego (642 osoby), świętokrzyskiego (513 osób), kujawsko-pomorskiego (434 osoby) i lubelskiego (289 osób).

Listy przyjętych na studia zostaną ogłoszone do 24 września. Wcześniej zostaną opublikowane listy zakwalifikowanych i wówczas przyszli studenci muszą złożyć wymagane dokumenty.

Nowy rok akademicki na UŁ rozpocznie się 19 października. W trosce o zdrowie studentów, większość zajęć będzie miała charakter zdalny. "Z tej zasady wyłączone są zajęcia praktyczne i laboratoryjne, w których każdy student będzie mógł wziąć udział z zachowaniem reżimu sanitarnego" – zaznaczył rzecznik.

Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Obecnie kształci ok. 40 tys. studentów i zatrudnia ok. 3,9 tys. pracowników, w tym ponad 2,3 tys. pracowników naukowych. Kandydatom oferuje studia na 80 kierunkach i 167 specjalnościach. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023