Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2023
PL EN
10.07.2020 aktualizacja 10.07.2020

Kielce/ Prof. Zbigniew Koruba nowym rektorem Politechniki Świętokrzyskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Profesor Zbigniew Koruba został nowym rektorem Politechniki Świętokrzyskiej. W drugiej turze wyborów pokonał profesora Pawła Łaskiego.

W czwartek na profesora Korubę głosowało 40 elektorów. Profesor Paweł Łaski otrzymał 27 głosów. Do rywalizacji przystąpiła jeszcze doktor Lidia Dąbek, ale odpadła w pierwszej turze wyborów, w której żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości.

"Uczelnia jest w bardzo dobrym stanie. Mamy nadwyżkę finansową opiewającą na kwotę 2 milionów złotych. Mamy też dużo środków na to, by realizować nasze ambitne plany. Wprowadzam system zarządzania typu +obserwuj i koryguj+ z wydelegowaniem kompetencji dla prorektorów i prodziekanów. Lubię słuchać i będę to robił. Nim podejmę jakąś decyzję poprzedzę ją konsultacjami" – zadeklarował podczas konferencji w prasowej rektor elekt.

Zbigniew Koruba specjalizuje się m.in. w dynamice układów materialnych, metodach komputerowych i sterowaniu obiektami latającymi. Przed wyborami zapowiadał m.in. wprowadzanie nowych kierunków na Politechnice oraz wspieranie kultury studenckiej. Nominacji profesorowi Korubie pogratulował profesor Wiesław Trąmpczyński obecny rektor uczelni.

"Mój czas się skończył, Politechnika rozwija się, ale myślę, że profesor Koruba przyspieszy ten rozwój. Zawsze jest tak, że ktoś nowy wchodzi z nowymi pomysłami, nową wizją. Myślę, że teraz też tak będzie z pożytkiem dla Politechniki" – powiedział Trąmpczyński.

Zbigniew Koruba z Politechniką Świętokrzyską związany jest od 1984 roku. Na uczelni objął kierownictwo Katedry Technik Komputerowych i Uzbrojenia. W 2012 został wybrany dziekanem Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn PŚk. W 2016 roku wybrany został na prorektora tej uczelni do spraw badań naukowych i współpracy z przemysłem. Podjął również współpracę z Centrum Badań Kosmicznych PAN. W latach 2003–2012 był członkiem Sekcji Dynamiki Układów Komitetu Mechaniki PAN.

Zbigniew Koruba w 1982 ukończył z wyróżnieniem studia w Kijowskim Instytucie Inżynierów Lotnictwa Cywilnego. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 2001 w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie w oparciu o pracę Dynamika i sterowanie giroskopem na pokładzie obiektu latającego. Tytuł naukowy profesora nauk technicznych otrzymał 7 października 2010.

Wypromował sześciu doktorów nauk technicznych, był recenzentem wniosków o tytuł profesora i doktora honoris causa, ma na swoim koncie kilka monografii i podręczników. Działa m.in. w komitecie ekspertów ds. innowacji i wdrożeń Mesko, jest ekspertem ds. mechatroniki w Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Nowy rektor rozpocznie swoją kadencję od 1 września tego roku. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023