Poznań/ Naukowcy opracowali kolejną generację testu na SARS-CoV-2 | Nauka w Polsce

Poznań/ Naukowcy opracowali kolejną generację testu na SARS-CoV-2

PAP/Jakub Kaczmarczyk 4.05.2020

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IChB PAN) opracowali kolejną generację testu na koronawirusa SARS-CoV-2. Przed miesiącem Instytut zaprezentował pierwszą generację testu wykrywającego koronawirusa u ludzi.

IChB PAN w przekazanym w piątek PAP komunikacie prasowym poinformował, że test drugiej generacji wykrywa dwa geny wirusa SARS-CoV-2, dzięki czemu wynik jest pewny i łatwiejszy do interpretacji.

"Dodatkowym atutem MediPAN 2G jest unikatowy dwustopniowy system kontrolny pozwalający na równoczesną kontrolę zarówno jakości materiału pobranego od pacjenta (wymazu), jak i poprawności przygotowania materiału do testu" – podał IChB PAN.

Wskazano, że zwiększenie możliwości w żaden sposób nie utrudnia i nie wydłuża procedury przygotowania testu, "czyniąc z niego potężne narzędzie diagnostyczne skrojone zgodnie z potrzebami użytkowników".

Test MediPAN 2G jest rozwinięciem idei polskiego autorskiego testu opartego w całości na elementach produkowanych w Polsce przez lokalne firmy.

"Dzięki kooperacji między Instytutem oraz trzema polskimi przedsiębiorstwami – Medicofarma SA, Future Synthesis Sp. z o.o. oraz A&A Biotechnology – możliwe jest wyprodukowanie testu, który w całości powstaje na terenie naszego kraju i może być stosowany jako podstawowy test typu qPCR w oznaczaniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2" – podał Instytut.

W komunikacie zaznaczono, że test MediPAN 2G otrzymał pozytywną rekomendację Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny i ma certyfikat CE IVD i jest testem diagnostycznym do użytku w wykwalifikowanych ośrodkach diagnostycznych zaopatrzonych w możliwość analiz typu qPCR. 

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Pogrzebny

rpo/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Kanada/ Pierwszy w Kanadzie zabieg terapii genowej u pacjenta z demencją

  • Kwantowy efekt może stanowić sposób na ochronę mózgu przed chorobami

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera