Superkomputer wskazuje przyczynę wymarcia neandertalczyków

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Symulacja przy użyciu superkomputera wskazuje, że przyczyną wyginięcia neandertalczyków nie była zmiana klimatu, ale rywalizacja z naszymi przodkami – informują naukowcy na łamach pisma „Quaternary Science Review”.

Neandertalczycy byli naszymi bliskimi genetycznie, wymarłymi krewniakami. Zamieszkiwali Eurazję przez ok. 300 tys. lat. Wyginęli ok. 43-38 tys. lat temu, niej więcej w tym czasie, kiedy nasi przodkowie zaczęli zasiedlać Europę.

Naukowcy od wielu lat łamią sobie głowy nad przyczyną wyginięcia neandertalczyków. Z najnowszych badań wynika, że nasi prehistoryczni krewniacy nie wyginęli wskutek zmian klimatycznych. Symulacja przeprowadzona za pomocą superkomputera wskazuje, że najbardziej prawdopodobną przyczyną ich wyginięcia była rywalizacja z naszymi przodkami, którzy przybyli wówczas do Europy.

Naukowcy stworzyli matematyczny model, symulujący migracje zarówno neandertalczyków, jak i Homo sapiens, efekty ich kontaktów, rywalizacji i krzyżowania się, a także zmiany klimatu.

„W modelu komputerowym można włączyć lub wyłączyć poszczególne procesy, takie jak zmiany klimatyczne, krzyżowanie się czy rywalizację” - wyjaśnia Axel Timmermann z Institute for Basic Science w Daejeon w Korei Południowej. Naukowcy analizowali więc wpływ różnych czynników na kondycję populacji neandertalskiej w Eurazji.

Zdaniem badaczy, zgodnie z ich komputerowym modelem wyginięcie neandertalczyków staje się możliwe tylko wówczas, kiedy Homo sapiens zyskują nad istotną przewagę w rywalizacji o zasoby.

Więcej: https://www.ibs.re.kr/cop/bbs/BBSMSTR_000000000738/selectBoardArticle.do?nttId=18560&pageIndex=1&searchCnd=&searchWrd= (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Jamesa Webba sfotografował wyjątkowo gwiazdotwórczą galaktykę

  • Fot. Adobe Stock

    Ziemskie satelity meteorologiczne pomogły zbadać pogodę na Wenus

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera