
Ponad 100 adapterów do masek dla ratowników medycznych i strażaków ratowników wydrukował na drukarkach 3D Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku. Sprzęt trafił do stacji pogotowia ratunkowego oraz straży pożarnej.
Jak poinformowała uczelnia w czwartek, przygotowanie ponad setki adapterów, które mają wspomóc walkę ratowników z COVID-19, zajęło około miesiąca. "Adaptery pomagają dopasować dostępne filtry do różnych typów masek posiadanych przez podlaskie służby" - powiedziała rzeczniczka Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) Katarzyna Dziedzik.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest dr Cezary Walczyk z Wydziału Fizyki UwB. Dziedzik powiedziała, że wydział zakupił niezbędny materiał, czyli specjalny rodzaj plastiku, a naukowiec wykonał druk w technice 3D adapterów do hermetycznych masek pół- i pełnotwarzowych. Do druku wykorzystano gotowe, dostępne w sieci projekty.
Jak mówi cytowany w komunikacie Walczyk, wykonane zostały dwa rodzaje adapterów: pojedyncze i podwójne. "Choć to stosunkowo niewielkie elementy, wydruk każdego z nich trwa 5-6 godzin. Mimo, że do produkcji wykorzystałem nie tylko wydziałową drukarkę, ale i prywatny sprzęt, przygotowanie ponad setki adapterów zajęło około miesiąca" - dodał naukowiec.
Adaptery - jak informuje uczelnia - trafiły do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (WSPR) w Białymstoku oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.
"Adaptery do masek hermetycznych pozwoliły zoptymalizować wykorzystanie środków ochrony osobistej" - napisał w przesłanych do uczelni podziękowaniach zastępca dyrektora WSPR w Białymstoku dr Mirosław Rybałkowski. Podlaski komendant PSP Jarosław Wendt w swoim liście napisał, że dzięki przekazanemu sprzętowi była możliwość zapewnienia reżimu bezpieczeństwa strażaków-ratowników.
Adaptery to kolejna inicjatywa pomocy uczelni w walce z Covid-19. Wcześniej środki ochrony osobistej oraz wyposażenie laboratoryjne do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku przekazał Wydział Chemii UwB.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.