Nauka dla Społeczeństwa

15.08.2022
PL EN
08.05.2020 aktualizacja 08.05.2020

Opole/Politechnika Opolska z Izbą Rzemieślniczą uruchamia Akademię Rzemiosła

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W Opolu powstanie Akademia Rzemiosła i Przedsiębiorczości, łącząca wiedzę teoretyczną naukowców Politechniki Opolskiej oraz praktyczną członków Izby Rzemieślniczej w Opolu. W piątek umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele władz obydwu instytucji.

Politechnika Opolska wspólnie z Izbą Rzemieślniczą w Opolu uruchamia od nowego roku szkolnego Akademię Rzemiosła i Przedsiębiorczości. W nowej placówce wiedzę teoretyczną i praktyczną zdobywać będą uczniowie szkoły branżowej, technikum i szkoły policealnej. Jak zaznacza Łukasz Denys, dyrektor ARiP, to prawdopodobnie pierwszy tego typu projekt w kraju.

"To pierwsza od 30 lat publiczna szkoła zawodowa, która będzie otwarta w Opolu. Będziemy w niej kształcili fachowców w zawodach poszukiwanych m.in. w firmach skupionych w naszej Izbie Rzemieślniczej, m.in. informatyków, logistyków i techników fryzjerstwa, którzy będą mogli odbywać praktyki u członków naszej izby" - powiedział Denys.

Budynek pod przyszłą Akademię, na której w pierwszym roku naukę będzie mogło podjąć ponad stu uczniów, udostępniła Politechnika Opolska. Jak podkreśla rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc, uczelnia ma także własne plany związane z funkcjonowaniem Akademii.

"Oczywiście mam nadzieję, że absolwenci Akademii będą po jej ukończeniu studentami Politechniki Opolskiej. Jest to także platforma do szerszej współpracy uczelni z członkami Izby. Projekt może też być podstawą do różnego rodzaju badań, a informacje od naszych partnerów z Izby Rzemieślniczej mogą być impulsem do wielu działań mających na celu dostosowanie pracy naszych naukowców i dydaktyków do zmieniających się potrzeb rynku pracy i przedsiębiorstw działających w naszym regionie" - uważa rektor. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ mok/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022