Liczba ozdrowieńców z Covid-19 zbliża się do miliona

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wkrótce na świecie będzie już 1 mln tzw. ozdrowieńców - czyli osób, które wyzdrowiały z choroby Covid-19 – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wszystkich zachorowań od wybuchu epidemii jest prawie 3,2 mln.

Zwiększa się liczba osób, które wyzdrowiały z choroby Covid-19. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie jest 962 tys. ozdrowieńców. U zdecydowanej większości pacjentów - bo aż 97 proc. - choroba ma przebieg łagodny lub umiarkowany. Jedynie u 3 proc. zakażonych jest lub była w stanie poważnym albo wręcz krytycznym.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w środę na konferencji prasowej, że w Polsce więcej osób zdrowieje, niż ulega zakażeniu. Obecnie z powodu zakażenia koronawirusem Covid-19 hospitalizowanych jest prawie 3 tys. pacjentów, ale jednocześnie ponad 3 tys. wyzdrowiało.

Do zdrowia powracają nawet osoby w bardzo zaawansowanym wieku, nawet stulatkowie. Niedawno w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie z Covid-19 wyzdrowiał 100-letni Stanisław Bigos, partyzant i strażak.

Niestety zdarza się, że z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 umierają ludzie młodzi, nawet nastolatki. Przed kilkoma dniami Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że najmłodsza jak dotąd ofiara tej choroby w naszym kraju miała zaledwie 18 lat. Był to mężczyzna z Kędzierzyna-Kola cierpiący na choroby współistniejące, takie jak mózgowe porażenie dziecięce oraz padaczka. Jego stan był ciężki już w chwili przyjęcia do szpitala.

Prof. Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi powiedział PAP, że ozdrowieńców uznaje się osoby, które nie wykazują już objawów choroby i dwoma testami molekularnymi potwierdzono, że nie mają koronawirusa SARS-CoV-2.

Według WHO od wybuchu epidemii w Chinach w grudniu 2019 r. wszystkich zachorowań jest na świecie prawie 3,2 mln. Zmarło dotąd 220 tys. chorych. Na całym świecie obecnie aktywne są prawie 2 mln przypadków zakażenia. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera