Neandertalczycy używali nici

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Neandertalczycy - nasi prehistoryczni, wymarli krewniacy - potrafili splatać włókna i wytwarzać postronki. Robili to już 40 tys. lat temu – informują naukowcy na łamach kwietniowego numeru „Scientific Reports”.

Kiedy w połowie XIX w. odkryto pierwszą skamieniałość neandertalczyka - uznano, że był on reprezentantem prymitywnych jaskiniowców. Ten obraz naszych wymarłych prehistorycznych krewniaków stopniowo ulegał zmianie w wyniku odkryć archeologicznych i badań genetycznych ostatnich dekad.

Z czasem okazało się bowiem, że neandertalczycy najprawdopodobniej posługiwali się mową, rozniecali ogień, wytwarzali narzędzia, urządzali pochówki swoim zmarłym.

Najnowsze znalezisko przynosi kolejną sensacyjną informację. Okazuje się, że neandertalczycy byli na tyle zaawansowani technologicznie, iż potrafili skręcać nici z włókien.

Fragment takiej nici, o długości 6,2 mm i grubości 0,5 mm odkryto na stanowisku Abri du Maras na południu Francji. Międzynarodowy zespół naukowców datował znalezisko na 40 tys. lat.

Nić składa się z trzech pęczków skręconych ze sobą włókien, tworzących jeden cienki postronek. We włóknach wykryto celulozę prawdopodobnie z drzewa iglastego. Jest to najstarszy przykład wytwarzania nici.

Więcej: https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/228670.php (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera