USA/ Symulacja modelu koronawirusa na topowym superkomputerze | Nauka w Polsce

USA/ Symulacja modelu koronawirusa na topowym superkomputerze

Fot. Fotolia

Badacze z Advanced Computing Center (TACC) na University of Texas w Austin rozpoczęli modelowanie SARS-CoV-2 na komputerze Frontera - jednym z pięciu najszybszych komputerów świata. Cyfrowy model ma pomóc w opracowaniu nowych leków i szczepionek.

Badacze szacują, że model obejmie 200 mln atomów. To potężne wyzwanie, ponieważ trzeba obliczyć różnego typu interakcje między poszczególnymi atomami. Na razie przetestowali pierwsze części modelu.

„Symulacje tego typu są wykonalne wyłącznie na maszynach takich jak Frontera czy należących do Departamentu Energii” - mówi kierująca pracami dr Rommie Amaro. "Pierwsze testy dały imponujące rezultaty” - dodaje.

Dr Amaro chce wykorzystać swoje doświadczenia z podobnymi symulacjami wirusa grypy. Tamte prace trwały rok, z użyciem starszego komputera Blue Waters. Teraz badacze spodziewają się uzyskać wyniki dużo szybciej.

„Symulacje te dadzą nam nowy wgląd w różne części koronowirusa potrzebne mu do działania. Chcemy je znać, ponieważ, jeśli uda nam się te elementy zrozumieć, naukowcy będą mieli więcej szans na opracowanie nowych leków, zrozumienie działania istniejących kombinacji różnych środków” - wyjaśnia dr Amaro.

„Informacja, którą uzyskamy z tych symulacji jest wieloaspektowa i wielowymiarowa. Użyją jej naukowcy pracujący na froncie badań. Będą mogli z niej korzystać natychmiast i w długiej perspektywie” - kontynuuje ekspertka.

Więcej informacji tutaj i tu.(PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera