Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2023
PL EN
21.03.2020 aktualizacja 21.03.2020

Uniwersytet w Białymstoku przekazał sanepidowi m.in. rękawiczki, maseczki i wyposażenie laboratoryjne

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Środki ochrony osobistej oraz wyposażenie laboratoryjne przekazał Wydział Chemii Uniwersytetu w Białymstoku do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku - poinformowała w piątek uczelnia.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna od początku tygodnia prowadzi laboratorium, w którym bada testy pod kątem koronawirusa. Laboratorium działa dzięki użyczeniu przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku potrzebnego sprzętu; pracownicy UwB wspierają także inspektorów w przeprowadzaniu badań.

Stację wsparł także Uniwersytet w Białymstoku. Jak poinformowała w piątek w komunikacie rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik, chemicy przekazali do sanepidu: 2,8 tys. sztuk jednorazowych nitrylowych rękawiczek, 70 maseczek i 8 kg alkoholu etylowego do dezynfekcji. "Przekazali ponadto stacji wyposażenie, które jest potrzebne do przeprowadzania testów: 1400 plastikowych fiolek, 350 probówek reakcyjnych i 40 płytek reakcyjnych (każda na 48 próbek)" - dodała.

"Uznaliśmy, że przekażmy je tam, gdzie teraz są najbardziej potrzebne, czyli do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. To wyraz naszej odpowiedzialności i solidarności z ludźmi, którzy ratują zdrowie Polaków, jednocześnie narażając własne. Wśród nich jest wielu absolwentów naszego wydziału. Wszyscy powinniśmy zrobić co się da, by zapewnić im możliwość bezpiecznej i jednocześnie jak najwydajniejszej pracy" - powiedziała cytowana w komunikacie dr hab. Agnieszka Wilczewska z Wydziału Chemii UwB.

Wyjaśniła, że część z przekazanych rzeczy pochodzi z zapasów, część została zakupiona na potrzeby cyklu "Spotkania z Nauką", które - jak dodała - "z powodu epidemii zostały odwołane".

W Podlaskiem potwierdzono dotąd dwa przypadki koronawirusa u 35-letniego mężczyzny i dziecka z tej samej rodziny. Z piątkowego raportu na godz. 11.00 opublikowanego na profilu Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że siedem osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem, 656 osób odbywa kwarantannę, 520 - objętych jest nadzorem epidemiologicznym. Dotąd w regionie wykonano 354 testy pod kątem koronawirusa. 

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023