Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.01.2022
PL EN
13.03.2020 aktualizacja 13.03.2020

Białystok/ Prof. Adam Krętowski ponownie rektorem Uniwersytetu Medycznego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Adam Krętowski będzie ponownie rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Na drugą kadencję, pełnioną w latach 2020-2024, wybrano go w piątek. Był jedynym kandydatem. Zgłosiła go rada uczelni - poinformował rzecznik UMB Marcin Tomkiel.

W trakcie przedwyborczego, otwartego spotkania z kadrą uczelni, które miało miejsce w czwartek, rektor zapowiadał starania o dalszy rozwój Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku by rozwijać naukę i wiedzę - a przez to móc skutecznie leczyć pacjentów. Zapowiadał wsparcie młodych naukowców, motywacyjny system nagród dla pracowników.

"Cała nasza działalność nie ma na celu robienia nauki dla nauki, tylko chcemy, żeby to się przekładało na lepsze leczenie, na lepszą diagnostykę, czyli tak zwaną medycynę wysokiej jakości" - mówił pracownikom rektor.

Zapowiadał m.in., że w najbliższym czasie na różne projekty w ramach zintegrowanego programu rozwoju uczelni będą przeznaczone 52 mln zł. Tłumaczył, że to środki na poprawę dydaktyki np. praktyki, szkolenia dla studentów, ale też wyjazdy dla pracowników naukowych.

Podsumował, że na inwestycje: już realizowane i te, które dopiero będą realizowane uczelnia wyda 277 mln zł (na laboratoria, aparaturę). 130 mln zł z tej kwoty to dofinansowany z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego projekt: Centrum Badań Innowacyjnych w zakresie prewencji chorób cywilizacyjnych i medycyny indywidualizowanej.

Rektor podał, że na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku studiuje obecnie 5,4 tys. studentów. Ich liczba zwiększyła się w ciągu trzech ostatnich lat o 700. Studiuje też prawie 400 studentów zagranicznych. Na uczelni powstał dział współpracy międzynarodowej.

Rektor zapowiada też dalszy rozwój bazy dydaktycznej. "Chcemy rozbudować Centrum Symulacji Medycznych" - mówił pracownikom rektor. Uczelnia ma także zainwestować w aptekę dydaktyczną, wprowadzać e-learning, by można było zdalnie prowadzić wykłady.

Rektor zapowiadał także, że UMB planuje także nowe kierunki studiów: higienę stomatologiczną, radiofarmację, bioinformatykę (Big Data w medycynie).

Rektor dziękował także pracownikom wydziału nauk o zdrowiu za prowadzoną szeroką działalność prospołeczną edukacyjną na rzecz seniorów i najmłodszych, dla których prowadzone są zajęcia podnoszące poziom wiedzy zdrowotnej. Mówił, że powszechna edukacja jest bardzo ważna. "Ona nie może być niedoceniona, ponieważ to jest nasz obowiązek jako uniwersytetu" - mówił Krętowski.

Rektor UMB przypomniał także, że uczelnia realizuje różne programy profilaktyki zdrowia dla łącznie 112 tys. osób. Pozyskała na ten cel 14 mln zł.

Pod względem wyników państwowych egzaminów uczelnia plasuje się w czołówce uczelni medycznych w Polsce. W konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" UMB zajął 11 miejsce.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022