Ministerstwo Edukacji i Nauki

20.01.2022
PL EN
14.03.2020 aktualizacja 14.03.2020

Cechy osobowości mogą chronić przed chorobą Alzheimera

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pewne cechy osobowości, takie jak konfliktowość czy nonkonformizm, mogą chronić mózg przed zmianami neurodegeneracyjnymi prowadzącymi do rozwoju choroby Alzheimera – twierdzą szwajcarscy naukowcy, których wnioski opublikowało pismo „Neurobiology of Aging”.

W badaniach wzięło udział 65 seniorów. Dane na ich temat gromadzone były przez pięć lat. Przeprowadzono m.in. obrazowanie mózgu, aby ocenić poziom nagromadzenia amyloidu beta i objętość poszczególnych obszarów mózgu, a także testy funkcji poznawczych i testy osobowości.

Podczas porównywania danych naukowcy z Uniwersytetu w Genewie zauważyli, że osoby, które nie bały się konfliktów, bywały nieuprzejme i niechętnie dostosowywały się do otoczenia - były mniej narażone na rozwój choroby Alzheimera. Kolejną cechą, która miała związek z mniejszym ryzykiem choroby, była otwartość na nowe doświadczenia.

Korzyści zaobserwowano zwłaszcza w obszarach mózgu, które najbardziej tracą na objętości wraz z wiekiem oraz w przebiegu choroby Alzheimera, ale także w obszarach odpowiedzialnych za pamięć, takich jak hipokamp, kora śródwęchowa, ciało migdałowate czy płat skroniowy przyśrodkowy.

„Duża ugodowość charakteryzuje typy osobowości, które łatwo adaptują się do otoczenia, chcą dostosować się do oczekiwań innych, unikać konfliktu oraz dążą do współpracy. Pytanie brzmi: czy ponosimy koszty takiej adaptacji” – komentuje autor analizy prof. Panteleimon Giannakopoulos.

„Ciekawość świata i otwarty umysł to cechy, które mniej zaskakują w tym kontekście. Sprzyjają one uczeniu się, które spowalnia procesy starzenia się mózgu” – dodaje badacz.(PAP)

koc/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022