Nauka dla Społeczeństwa

22.03.2023
PL EN
10.03.2020 aktualizacja 10.03.2020

Gowin: zobowiązuję uczelnie do rozważenia kształcenia w najszerszym zakresie online

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej dot. aktualnej sytuacji epidemiologicznej w związku z koronawirusem w KPRM w Warszawie. PAP/Piotr Nowak 10.03.2020 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej dot. aktualnej sytuacji epidemiologicznej w związku z koronawirusem w KPRM w Warszawie. PAP/Piotr Nowak 10.03.2020

Chcę zobowiązać władze uczelni do tego, żeby pilnie przystąpiły do analizy możliwości przejścia w jak najszerszym zakresie na kształcenie online - powiedział we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Oprócz Jarosława Gowina w konferencji prasowej w KPRM uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Jarosław Gowin powiedział, że być może w najbliższych dniach tego typu zalecenie - przejście w tryb nauczania online - będzie konieczne. Szef resortu nauki podkreślił, że kierowane przez niego ministerstwo rozważa czasowe zawieszenie zajęć na uczelniach. "Jestem w tej sprawie w stałym kontakcie z konferencjami rektorów" - zapewnił.

"Na dzisiaj nie stwierdzono żadnego przypadku zarażenia i wśród studentów, także studentów zagranicznych przyjeżdżających do Polski, ani wśród naukowców" - podkreślił.

Gowin powiedział, że środowisko akademickie ze względu na swoją międzynarodową mobilność należy jest w dużej grupie ryzyka zarażenia koronawirusem. "Dlatego od wielu dni działa zespół, w skład którego powołałem rektorów uczelni, jak i wybitnych naukowców od medycyny. Monitorujemy na bieżąco sytuację" - zapewnił.

Przypomniał o zaleceniu wydanym kilka dni temu przez MNiSW, aby odwołać wymianę zagraniczną i udział w konferencjach zagranicznych. "Dzisiaj chciałbym powtórzyć tą rekomendację ze szczególnym naciskiem" - podkreślił. Zaapelował też by rozważyć odwołanie na uczelniach imprez kulturalnych czy sportowych.

Zapowiedział też, że w przypadku rozprzestrzeniania się wirusa brana jest pod uwagę możliwość czasowego zawieszenia zajęć na uczelniach. "Jestem w tej sprawie w stałym kontakcie z konferencjami rektorów" - powiedział Gowin.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski, Dorota Stelmaszczyk

szz/ dst/ mok/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023