Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
23.02.2020 aktualizacja 25.02.2020

Machające skrzydła zasilane słońcem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Chiński zespół opracował małe, elastyczne skrzydła, które szybko machają pod wpływem światła. Będzie je można wykorzystać w niewielkich, latających robotach czy urządzeniach do gromadzenia energii słonecznej.

Małe skrzydła zbudowane przez ekspertów z Uniwersytetu w Changzhou poruszają się szybciej niż skrzydła motyla. Wystarczy, że znajdą się pod działaniem promieni słonecznych.

Zasilane światłem napędy bardzo interesują inżynierów, ponieważ nie wymagają własnego zasilania i można je łatwo kontrolować. Dotychczasowe konstrukcje wymagały jednak sztucznego, precyzyjnie kontrolowanego światła o dużym natężeniu lub dodatkowych specjalistycznych urządzeń.

Badacze z Changzhou zdołali usunąć te niedogodności. Swój wynalazek nazwali flexible bio-butterfly-wing (FBBW - ang. elastyczne bio-skrzydło motyla). Ma on postać giętkiej, elastycznej błony z cienką warstwą metalu. Kiedy na błonę pada światło słoneczne, zwiększa się jej temperatura. Z powodu różnic w rozszerzalności termicznej polimeru i metalu, błona błyskawiczne się zagina. Wtedy metaliczna warstwa znajduje się w cieniu, jej temperatura spada i błona natychmiast wraca do poprzedniego kształtu. W ten sposób powstaje ciągły ruch typowy dla machającego skrzydła.

Naukowcy zademonstrowali działanie wynalazku na modelach żaglówki, karuzeli i urządzenia produkującego prąd. W przyszłości może on, zdaniem badaczy, zostać wykorzystany np. w małych latających robotach czy właśnie generatorach prądu.

Więcej informacji tutaj i tu. (PAP)

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024