Nauka dla Społeczeństwa

26.09.2023
PL EN
21.02.2020 aktualizacja 21.02.2020

Różnorodność i konsekwencja są kluczowe dla umysłowej sprawności

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Lepiej zająć się hobby, komuś pomóc lub chociaż posprzątać, niż oglądać telewizję. Bo - jak twierdzą naukowcy - regularne zaangażowanie w różnorodne aktywności pomaga zachować sprawny umysł.

Specjaliści z University of South Florida przeanalizowali dane na temat ponad 700 osób w wieku od 34 do 84 lat, aby sprawdzić, jak stopień urozmaicenia życia wpływa na ich intelektualne możliwości.

Skupili się przy tym na siedmiu rodzajach aktywności - pracy zawodowej, czasie spędzanym z dziećmi, domowych obowiązkach, organizacji czasu wolnego, aktywności fizycznej, wolontariatach i nieformalnej pomocy innym.

Tę samą grupę przebadano w momencie startu projektu i po dziesięciu latach.

Jak się okazało, sprawdzany pod różnymi kątami intelekt osób, które angażowały się w więcej różnych aktywności, pracował lepiej. Dotyczyło to badanych w każdym wieku.

Co jednak ważne, kluczowa była także konsekwencja w regularnym podejmowaniu tych działań.

„Rezultaty te przemawiają za porzekadłem ‘use it or loose it’ (ang. "używaj albo strać" - PAP) i mogą pomóc we właściwym wyborze strategii promujących aktywny styl życia, tak aby obejmowały różnorodne aktywności” - mówi prof. Soomi Lee, współautorka publikacji, która ukazała się na łamach „Journal of Gerontology: Psychological Sciences and Social Sciences”.

„Wyniki te sugerują, że pełen zaangażowania styl życia z różnorodnymi i regularnymi aktywnościami jest kluczowy dla zdrowia umysłowego” - dodaje badaczka.

Zdaniem naukowców doświadczenia życiowe, takie jak edukacja czy uprawianie hobby, mogą wręcz opóźniać rozwój choroby Alzheimera. Z kolei bezczynność i pasywne spędzanie czasu, np. przed telewizorem, wiążą się z szybszym pogorszeniem intelektualnych możliwości.

To nie wszystko. Wcześniejsze badanie przeprowadzone przez ten sam zespół naukowców pokazało, że różnorodność w życiu sprzyja także dobremu samopoczuciu osób starszych.

Więcej informacji na stronie.

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023