Nauka dla Społeczeństwa

29.11.2023
PL EN
17.02.2020 aktualizacja 17.02.2020

Znamy 20 półfinalistów 9. edycji konkursu FameLab

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Wśród tegorocznych półfinalistów 9. edycji konkursu FameLab w Polsce znalazło się 12 kobiet i 8 mężczyzn. Wybrano ich spośród 50 nadesłanych kandydatur. W sobotę 7 marca zmierzą się na scenie w Centrum Nauki Kopernik. Do finału awansuje połowa z nich.

Konkurs FameLab to inicjatywa międzynarodowa, która pod egidą British Council odbywa się na całym świecie. Polską edycję współorganizuje Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pomysł jest prosty: udostępnić naukowcom scenę i mikrofon, aby przez trzy minuty mogli zajmująco opowiedzieć o wybranym zagadnieniu naukowym.

W tegorocznym półfinale wydarzenia zmierzy się tradycyjnie 20 naukowców, z których do ścisłego finału awansuje 10 osób. Wśród półfinalistów najliczniej reprezentowane są Warszawa (6 osób) i Kraków (5.) Na trzecim miejscu znalazł się Poznań (4 osoby).

W półfinale znaleźli się: Alexandra Dobosz – doktorantka Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie; Mariusz Madej – dr inż. na Uniwersytecie Jagiellońskim, zajmuje się biologią strukturalną, mikrobiologią i biochemią analityczną, współpracuje z Newcastle University, Aarhus University oraz z University of Luoisville; Krzysztof Owocki – dr nauk o ziemi, pracownik naukowy w Instytucie Paleobiologii im. Romana Kozłowskiego PAN.

Na scenie CNK zmierzą się również: Zuzanna Podgórska – doktorantka w Zakładzie Fizyki Jądrowej na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej; Patryk Bojarski – doktorant na Politechnice Warszawskiej; Marcelina Jureczko – doktorantka w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej; Monika Tarasek – studentka drugiego roku studiów II stopnia na kierunku Biochemia na Uniwersytecie Jagiellońskim; Marta Bryk – doktorantka Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

O finał powalczą również: Emilia Zawieja – doktorantka Instytutu Żywienia Człowieka i Dietetyki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu; Joanna Szymańska – doktorantka Instytutu Inżynierii Materiałowej w Wojskowej Akademii Technicznej na Wydziale Nowych Technologii i Chemii; Natalia Leciejewska – doktorantka w Katedrze Fizjologii i Biochemii Zwierząt na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, realizuje badania w zakresie weterynarii w Zakładzie Immunologii i Patologii Rozrodu IRZiBŻ PAN; Maciej Trzebiński – dr w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, współpracuje z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN; Ewelina Nowak – doktorantka na Politechnice Poznańskiej.

Kolejni półfinaliści to: Renata Ferduła – doktorantka na Politechnice Poznańskiej; Anna Żywicka – dr inż. w Katedrze Mikrobiologii i Biotechnologii na Wydziale Biotechnologii i Hodowli, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie; Paulina Walencik – dr n. chem. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu im. Mendla w Brnie; Paweł Sobczuk – lekarz, pracownik w Zakładzie Fizjologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Narodowego Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie, członek komitetu młodych onkologów Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej; Radosław Staniszewski – doktorant na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego; Adam Gryc – doktorant na Politechnice Śląskiej w dziedzinie nauk ścisłych i technicznych; dr inż. arch. Jerzy Łątka – prowadzi badania z zastosowania papieru w architekturze na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023