Kogo, jak i dlaczego kochamy

Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia, czego szukać u partnera, dlaczego ludzie zdradzają? Z odpowiedzi na te i inne pytania można zbudować książkę - zwłaszcza, jeśli wynurzenia praktyków autorka zestawi z tym, co na temat miłości mówią różne dziedziny nauki.

Laura Mucha od zawsze przepytywała ludzi o ich związki uczuciowe. Kiedy dorosła i zaczęła podróżować po świecie, również chętnie wdawała się w podobne rozmowy i wysłuchiwała intymnych opowieści i osobistych przemyśleń ludzi z różnych środowisk. Kiedyś w końcu kupiła dyktafon i - już na poważnie - przez dziesięć lat przepytywała setki ludzi na lotniskach, w sklepach, na targowiskach, w restauracjach, kawiarniach, pociągach i samolotach. Rozmawiała z graczem futbolu amerykańskiego, modelką, śmieciarzem, nastolatkami. Z osobami religijnymi i agnostykami, ludźmi o różnej orientacji seksualnej, samotnymi i związanymi, zdradzającymi i zdradzanymi.

Przeprowadziła wywiady z setkami nieznajomych w wieku od lat 8 do 95 w ponad czterdziestu krajach, prosząc ich o podzielenie się swoimi najbardziej osobistymi przeżyciami.

Zadawała im różne pytania: czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia? W jaki sposób wychowanie wpływa na nasze związki z innymi? Czego powinniśmy szukać u partnera? Czy monogamia jest naturalna? Dlaczego ludzie zdradzają? Skąd wiadomo, że przyszła pora, żeby odejść? Jak radzić sobie ze stratą?

Spisując te rozmowy i próbując je zrozumieć, autorka przekopała stosy akademickich podręczników i naukowych czasopism. Skupiła się na psychologii i filozofii (sama z wykształcenia jest filozofką i psychologiem). Ale aby przyjrzeć się miłości z różnych punktów widzenia, sięgnęła także po wsparcie innych nauk i rozmowy z uprawiającymi je badaczami.

A wszystko po to, by zrozumieć, czym jest miłość.

Efekt tych dociekań znajdziemy w książce "No właśnie, miłość. O tym, kogo, jak i dlaczego kochamy", którą w przekładzie Jarosława Mikosa wydały Marginesy.

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera