Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
18.02.2020 aktualizacja 26.02.2020

„Pytania z kosmosu” - program dla ciekawych w każdym wieku

Na zdjęciu Tomasz Rożek. Fot. archiwum własne Na zdjęciu Tomasz Rożek. Fot. archiwum własne

Czy drzewo zasadzone na Marsie wyprodukowałoby tlen, czy rośliny ze sobą rozmawiają? Dr Tomasz Rożek i Marcin Łukawski „dwoją się i troją”, aby w porannej, radiowej audycji odpowiedzieć na tego rodzaju, zaskakujące pytania słuchaczy.

Już od ponad 3,5 roku (od czerwca 2016 r.), na antenie Programu 3 Polskiego Radia można słuchać o niezwykłościach świata w czasie audycji „Pytania z kosmosu”. W krótkim, kilkuminutowym programie nadawanym ok. godziny 7.12 w paśmie „Zapraszamy do Trójki” dr Tomasz Rożek i Marcin Łukawski starają się jak najdokładniej, jak najbardziej zrozumiale i jak najciekawiej odpowiedzieć na pytanie zadawane przez słuchaczy.

Tworzona przez nich audycja znalazła się w finale - w kategorii Media - tegorocznego konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„Tematyka audycji zależy nie ode mnie, tylko od słuchaczy Trójki. Będę starał się odpowiadać na zadawane przez nich pytania. To słuchacze będą decydowali o tym, co będzie pojawiało się w moim cyklu. I mam ogromną nadzieję, że będą to pytania nie tylko dotyczące kosmosu, ale pytania kosmiczne, czyli takie, które dotyczą całego naszego otoczenia – podkreśla dr Tomasz Rożek. Słuchacze Trójki go nie zawiedli - przysyłają pytania niesłychanie ciekawe, ważne, czasami zabawne. Oto kilka z nich.: Czy drzewo zasadzone na Marsie wyprodukowałoby tlen? Skąd biorą się drożdże? Czy "odżywianie się" energią ze słońca jest możliwe? Czy pilot naddźwiękowego odrzutowca słyszy dźwięk silnika? Czy dałoby się zasiedlić planetę identyczną do Ziemi? Czy jedzenie z mikrofalówki jest szkodliwe? Co stałoby się, gdyby Jowisz zderzył się z Ziemią? Czy rośliny ze sobą rozmawiają?

„Odpowiedzi słucha się z zapartym tchem. Dr Tomasz Rożek i Marcin Łukawski dwoją się i troją, by sprostać wyzwaniu. Nie ma chyba drugiej takiej audycji, w której przekazywano by wiedzę w sposób równie lekki, dowcipny i przyjemny dla ucha. Autorzy ‘Pytań z kosmosu’ zasługują na miano popularyzatorów nauki, jak mało kto w mediach” - zapewniają twórcy „Trójki” i z pewnością jest w tym wiele prawdy.

Na przykład, na pytanie o to, czy na Marsie drzewo wyprodukowałoby tlen, dr Rożek odpowiada m.in.: „Na Marsie jest dużo dwutlenku węgla, który zajmuje 95 proc. atmosfery, ale ta jest bardzo, ale to bardzo rzadka. Ponadto, żeby drzewo rosło, potrzeba wody. Na Marsie woda jest, ale zamarznięta. Potrzeba też atmosfery, bo jeżeli tej nie ma, albo jest bardzo rzadka, to woda w roślinie po prostu się zagotuje i odparuje (kontynuacja w audycji).

Pytania oraz odpowiedzi zainteresują przy tym zarówno uczniów szkół, jak i ich rodziców czy dziadków. O popularności programu świadczą licznie nadsyłane pytania i reakcje słuchaczy po emisji każdego odcinka. Audycja to nie wszystko. Dr Tomasz Rożek brał udział w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w latach 2017, 2018 oraz 2019. To przykład, jak z radiem można poznawać świat.

PAP - Nauka w Polsce, Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022